- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
«Ποτέ μέχρι σήμερα δεν υπήρξε πρόβλημα με το κλειδί» λέει φύλακας διάβασης
Αναλυτικά όσα είπε για τη νύχτα της τραγωδίας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη - Συντρίμμια μετά την πολύνεκρη τραγωδία](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-03-08/treno_sygkroysi-tempi.jpg)
Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη: «Ποτέ μέχρι σήμερα δεν υπήρξε πρόβλημα με το κλειδί» λέει φύλακας διάβασης
Ο φύλακας διάβασης λίγα μέτρα από το σημείο της σύγκρουσης των τρένων στα Τέμπη διαβεβαιώνει ότι είδε το «Intercity 62» να κινείται στη γραμμή καθόδου και ότι ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχε υπάρξει πρόβλημα με το κλειδί στο συγκεκριμένο σημείο.
Παρότι ο σταθμάρχης στα τελευταία ηχητικά ντοκουμέντα που έχουν δει το «φως» της δημοσιότητας ακούγεται να λέει επανειλημμένα ότι έδιωξε το επιβατικό τρένο κανονικά προς την άνοδο, ο φύλακας της διάβασης ξεκαθαρίζει τα πράγματα για το τι συνέβη τη νύχτα της τραγωδίας ισχυριζόμενος πως είδε το τρένο να κινείται στην ίδια γραμμή στην οποία κινούνταν, κατευθυνόμενη προς την Αθήνα, η εμπορευτική αμαξοστοιχία.
Σύμφωνα με τον Alpha, ο ίδιος υποστήριξε πως αφότου είδε το τρένο να κινείται αντίθετα ενημέρωσε τους αρμόδιους μέσω του παλιού σταθμάρχη που στη συνέχεια είχαν τηλεφωνική επικοινωνία, με τον τελευταίο να τον πιέζει να θυμηθεί προς ποια κατεύθυνση είδε το τρένο να διέρχεται. «Θυμίσου πώς έφυγε το τρένο» ρωτούσε. «Γιώργο, έκανε τη διαγώνια, έφυγε ανάποδα, έφυγε από την κάθοδο» ήταν η απάντηση του φύλακα.
«Εγώ είμαι εδώ σε ένα πασάγιο που λέμε, σε μια διάβαση φυλασσόμενη μετά την Καραγάτση, δηλαδή από το κλειδί έχω απόσταση 100 μέτρα» συνέχισε, λέγοντας πως είδε μπροστά στα μάτια του το επιβατικό τρένο να μπαίνει στην κάθοδο. Όπως εξήγησε όμως ο φύλακας της διάβασης, το γεγονός ότι είδε το τρένο να μπαίνει στην κάθοδο δεν τον παραξένεψε, καθώς «εμείς είχαμε εντολή απο τον σταθμάρχη ότι τα τρένα θα φύγουν από την κάθοδο».
«Όχι, όχι. Ποτέ των ποτών, όχι, όχι» δήλωσε επίμονα στην ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με το εάν είχε υπάρξει κάποια στιγμή πρόβλημα με το κλειδί στο συγκεκριμένο σημείο.
Μεταξύ άλλων διαβεβαίωσε πως εκείνος ήταν ο τελευταίος άνθρωπος που μίλησε με τους μηχανοδηγούς του Intercity μέσω ασυρμάτου. «Ελεύθερα, 62 ελεύθερα, το πασάκι Αγιάς, καλό δρόμο παιδία» φέρεται να ήταν τα τελευταία λόγια των μηχανοδηγών προς τον φύλακα με τον ίδιο να τους εύχεται στη συνέχεια καλόπ βράδυ και καλή συνέχεια.
«Σε 5 λεπτά από εδώ, δηλαδή την απόσταση τη δική μου, σε 7 λεπτά έγινε το ατύχημα (σ.σ. δυστύχημα)», αποκάλυψε ο φύλακας που είδε τελευταίος το τρένο πριν να συνθλιβεί από την σύγκρουση με το εμπορευματικό.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το μήνυμα που μεταφέρει η καμπάνια ενημέρωσης
Η συγκινητική ανάρτηση και η φωτογραφία από το τρισάγιο
Υποστηρίζει ότι δέχθηκε λεκτική και σωματική επίθεση μπροστά στο παιδί της
Αλλάζει το σκηνικό του καιρού - Έρχονται θερμικές καταιγίδες
Τα ίχνη του χάθηκαν στις 11 Ιουλίου
Οι αγαπημένοι της φίλοι με δάκρυα στα μάτια ανακοίνωσαν πότε και πού θα γίνει η κηδεία
Οι περιοχές που κινδυνεύουν περισσότερο
Το χρονικό και η δικαστική απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.