Ολοκληρώνεται η επίπονη διαδικασία ταυτοποίησης των σορών - Ενημερώνονται οι συγγενείς
Έχουν ταυτοποιηθεί 52 από τις 57 σορούς
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Διασώστες επιχειρούν στον τόπο του δυστυχήματος στα Τέμπη Διασώστες επιχειρούν στον τόπο του δυστυχήματος στα Τέμπη](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-03-03/diasostes-treno.jpg)
Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη: 52 οι σοροί που έχουν ταυτοποιηθεί - Η επίσημη ενημέρωση από την ΕΛΑ.Σ.
Συνεχίζεται εντατικά από τα ειδικά εγκληματολογικά εργαστήρια της ΕΛ.ΑΣ. η διαδικασία ταυτοποίησης των σορών με τη μέθοδο DNA από το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση από την εκπρόσωπο Τύπου της ΕΛΑΣ, αστυνόμο Β' Κωνσταντία Δημογλίδου, μέχρι στιγμής από τα δείγματα DNA που έχει λάβει η διεύθυνση εγκληματολογικών ερευνών της Αστυνομίας έχουν ταυτοποιηθεί 52 νεκροί.
Όπως γνωστοποίησε η κα Δημογλίδου, έχουν ενημερωθεί ήδη 14 οικογένειες θυμάτων από τον επικεφαλής της ομάδας αναγνώρισης της Ελληνικής Αστυνομίας και τους ειδικούς ψυχολόγους της αστυνομίας.
Παράλληλα διευκρίνισε πως γίνεται ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατόν ώστε να ολοκληρωθεί τάχιστα η συνολική ταυτοποίηση κάθε σορού μέσω της εξέτασης όλων των δειγμάτων που έχουν ληφθεί και στην συνέχεια να αποδοθεί στους συγγενείς, καθώς κάποιοι σοροί βρίσκονται σε πολύ κακή κατάσταση.
Επίσης, σύμφωνα με την εκπρόσωπο Τύπου της ΕΛΑΣ, στο Αστυνομικό Τμήμα Τεμπών έχουν συγκεντρωθεί προσωπικά αντικείμενα των επιβατών, τα οποία περισυνελέγησαν τις προηγούμενες μέρες από την ΕΛΑΣ από τον τόπο του δυστυχήματος. Για την παραλαβή τους οι επιβάτες και οι συγγενείς των θυμάτων μπορούν να επισκέπτονται το ΑΤ Τεμπών και να επικοινωνούν στα τηλέφωνα 2495093510 και 2495093514.
Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της Πυροσβεστικής που έγινε νωρίτερα, ο αριθμός των επιβεβαιωμένων θυμάτων παραμένει στους 57.
H κατάσταση των τραυματιών
Στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ νοσηλεύονται οκτώ τραυματίες της μοιραίας επιβατικής αμαξοστοιχίας των Τεμπών, οι πέντε από αυτούς θα πάρουν σήμερα εξιτήριο. Σύμφωνα με την ΕΡΤ, το σύνολο των τραυματιών νοσηλεύονται στη χειρουργική κλινική και δεν κινδυνεύει η ζωή τους.
Σε ό,τι αφορά τον 22χρονο, που νοσηλεύεται διασωληνωμένος στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου Παπαγεωργίου, νωρίς το πρωί μπήκε στο χειρουργείο. Οι πλαστικοί χειρουργοί προσπαθούν να αποκαταστήσουν κάποια σημάδια, εγκαύματα, που έχει στο πρόσωπο και στο σώμα.
Στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου νοσηλεύονται επίσης ένας 50χρονος άνδρας και μια 54χρονη γυναίκα, στη χειρουργική κλινική με εκδορές χωρίς να κινδυνεύει η ζωή τους. Σχετικά με την 22χρονη, που νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Παπανικολάου με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και εγκαύματα, η κατάστασή της παραμένει σταθερή.
Κρίσιμη αλλά σταθερή είναι η κατάσταση του 20χρονου φοιτητή που είναι ο μοναδικός επιζών από το πρώτο βαγόνι της μοιραίας επιβατικής αμαξοστοιχίας, η οποία συγκρούστηκε με εμπορική το βράδυ της περασμένης Τρίτης στα Τέμπη. Ο νεαρός εξακολουθεί να νοσηλεύεται σε κλίνη της μονάδας εντατικής θεραπείας (ΜΕΘ) του νοσοκομείου Λάρισας.
Σε δήλωσή του στην ATHENS VOICE, ο διευθυντής της ΜΕΘ του ιδρύματος, Απόστολος Κομνός, σημειώνει ότι «ό,τι ήταν να επιδεινωθεί, επιδεινώθηκε. Τώρα η κατάσταση της υγείας του τραυματία είναι σταθερή, αλλά παραμένει κρίσιμη».
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 22χρονος, ο οποίος φέρει εγκαύματα (έκτασης 20% της επιφάνειας του σώματος) υπεβλήθη σήμερα σε χειρουργείο από πλαστικούς χειρουργούς και εξακολουθεί να νοσηλεύεται διασωληνωμένος στη μονάδα εντατικής θεραπείας του νοσοκομείου.
Συνολικά για νοσηλεία παραμένουν 38 επιβάτες, 31 σε απλές κλίνες και 7 σε ΜΕΘ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.