- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
Γιατί θα βρεθούν 30 άλογα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης αύριο;
Συμμετέχουν φορείς και ιδιώτες με 50 και πλέον άλογα από όλη την Ελλάδα
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Λευκός Πύργος Λευκός Πύργος](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-11-07/thessaloniki-seirines-synagermos.jpg)
Θεσσαλονίκη: Στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, θα καλπάσουν αύριο τριάντα άλογα - Συμμετέχουν φορείς και ιδιώτες με 50 και πλέον άλογα από όλη την Ελλάδα
Στους κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης θα καλπάσουν αύριο το πρωί περήφανα περί τα 30 άλογα ελληνικών φυλών, αλλά και Ισπανικά και Φρίζιαν, προσφέροντας ένα υπερθέαμα στους πολίτες της πόλης.
Έχοντας πάρει την άδεια από την Τροχαία Θεσσαλονίκης, «ώρα 11 το πρωί, τα 30 άλογα, άλλα έφιππα και άλλα σέρνοντας άμαξες, θα ξεκινήσουν τον καλπασμό τους από το περίπτερο 17 του Διεθνούς Εκθεσιακού Κέντρου Θεσσαλονίκης, όπου είναι εγκατεστημένα, και θα κατευθυνθούν προς τη νότια πύλη, από όπου θα βγουν, για να ξεχυθούν στους κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης», επισημαίνει, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο συντονιστής της δράσης, Αθανάσιος Βήτας, εξηγώντας ότι αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο άλλων δράσεων που διοργανώνονται με αφορμή την έναρξη της 12η Διεθνούς Έκθεσης για την κτηνοτροφία και την πτηνοτροφία «Zootechnia» (2-5/2).
Όπως εξηγεί ο ίδιος, βγαίνοντας από τη νότια πύλη του Διεθνούς Εκθεσιακού Κέντρου Θεσσαλονίκης, τα 30 άλογα θα διασχίσουν την οδό Τσιμισκή, θα κατέβουν από την Εθνικής Αντιστάσεως και περνώντας μπροστά από τον Λευκό Πύργο, θα κινηθούν στην παραλιακή με κατεύθυνση το Άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, όπου και θα «σταθμεύσουν», προκειμένου να βγουν φωτογραφίες με τους πολίτες.
«Αυτό το υπερθέαμα που βιώνουμε εμείς καθημερινά, αποφασίσαμε να το μοιραστούμε με τους πολίτες και να τους μεταφέρουμε, στο βαθμό που μπορούμε και γίνεται, την αίσθηση περηφάνιας που αποπνέει το άλογο», σημειώνει ο 57χρονος Θανάσης Βήτος, που είναι τρίτη γενιά εκτροφέας 54 αλόγων της φυλής Πίνδου και ταυτόχρονα έχει εκλεγεί γενικός γραμματέας στον Φυσιολατρικό όμιλο Μηλίων στο Πήλιο.
Υπενθυμίζεται ότι η Zootechnia 2023 φιλοξενεί για όγδοη συνεχή χρονιά το καθιερωμένο πλέον «ΣΑΛΟΝΙ ΑΛΟΓΟΥ», το οποίο αποτελεί τη μεγάλη συνάντηση των φίλων του αλόγου και των επαγγελματιών του κλάδου από την Ελλάδα και την ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων.
Συμμετέχουν φορείς και ιδιώτες με 50 και πλέον άλογα από όλη την Ελλάδα ενώ σε μία διαμορφωμένη πίστα διαστάσεων 20Χ50 μ. θα παρουσιάσουν παραστάσεις δεξιοτεχνίας, αρματοδρομίες και διάφορα άλλα δρώμενα. Παράλληλα, σε διαμορφωμένους χώρους περιμετρικά της πίστας, θα γίνουν δράσεις στις οποίες θα συμμετέχουν Ιππικοί Όμιλοι από διάφορες περιοχές της χώρας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάχη να μην φτάσουν οι φλόγες στην Μάζα
Νέο περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας φτάνει στα δικαστήρια - Ποια ποινή του επιβλήθηκε
Κάλεσε τους ντόπιους να μην κυκλοφορούν λόγω της άφιξης κρουαζιερόπλοιου - Έντονες αντιδράσεις
«Από τη στιγμή που λέμε μεταπολίτευση λέμε Δημοκρατία» τόνισε η ιστορικός
Αναμένονται και τοπικές χαλαζοπτώσεις
Ο 32χρονος συνελήφθη μετά από καταγγελία
Ταυτοποιήθηκαν οι δράστες
Αναλυτικά τα στοιχεία των επιχειρήσεων που «πιάστηκαν» στους ελέγχους
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.