- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης χαιρέτισε και πάλι ναζιστικά στη δίκη της Χρυσής Αυγής
Κρατούσε στο χέρι το βιβλίο του Μεταξά
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Κωνσταντίνος Πλεύρης Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης χαιρετά ναζιστικά μέσα στο δικαστήριο, κρατώντας βιβλίο του Ιωάννη Μεταξά](/images/1074x600/jpg/files/2022-10-17/pleuris.jpg)
Κωνσταντίνος Πλεύρης: Ο νέος ναζιστικός χαιρετισμός στη δίκη της Χρυσής Αυγής και η τοποθέτηση του στη συνεδρίαση
Για ακόμη μία φορά ο Κωνσταντίνος Πλεύρης χαιρέτισε ναζιστικά μέσα στην αίθουσα του δικαστηρίου όπου συνεχίζεται η δίκη της Χρυσής Αυγής σε δεύτερο βαθμό. Αυτή τη φορά, κρατούσε στα χέρια του το βιβλίο του δικτάτορα Ιωάννη Μεταξά.
Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, αμέσως μετά την εκφώνηση των ονομάτων των κατηγορουμένων, έλαβε το λόγο και μίλησε για «αυνάνες της αριστεράς», ενώ χαιρέτισε ναζιστικά δηλώνοντας -κατά πληροφορίες- υποστηρικτής του Μεταξά.
«Κάποιες εφημερίδες έγραψαν ότι ο Λαγός είναι πρώην ευρωβουλευτής. Κάποιοι τον αποκαλούν δολοφόνο. Υπάρχει παραβίαση τεκμηρίου αθωότητας. Υπάρχει απόφαση δικαστική που λέει ότι ο Κων. Πλεύρης έχει σχέση με τον ελληνικό εθνικισμό και όχι με τον ναζισμό και να μην ακούτε τους αυνάνες της αριστεράς. Εμείς πιστεύουμε στον Μεταξά και χαιρετάμε έτσι» είπε ο Κωνσταντίνος Πλεύρης.
![Κωνσταντίνος Πλεύρης - Δίκη Χρυσής Αυγής Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης προσκομίζει στην έδρα έγγραφα](/images/w734/jpg/files/2022-10-17/pleuris_diki_xa3.jpg)
![Κωνσταντίνος Πλεύρης - Δίκη Χρυσής Αυγής Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης κρατά στο χέρι του το βιβλίο του Ιωάννη Μεταξά](/images/w734/1/jpg/files/2022-10-17/pleuris_diki_xa2.jpg)
![Κωνσταντίνος Πλεύρης - Δίκη Χρυσής Αυγής Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης στη δίκη της Χρυσής Αυγής προσκομίζει στην έδρα του δικαστηρίου έγγραφα](/images/w734/1/jpg/files/2022-10-17/pleuris_diki_xa.jpg)
«Ο Μεταξάς ακολούθησε τον Χίτλερ. Να μας πει ποιος παρέδωσε τη Μακεδονία στην κατοχή. Ακούσαμε για αυνάνες της Αριστεράς. Είναι ελεγχόμενος για το ναζιστικό χαιρετισμό. Η ανοχή πρέπει να τελειώνει» ήταν η αντίδραση της εισαγγελέως της έδρας.
Θάνος Πλεύρης: Η απάντηση του Υπ. Υγείας για τον ναζιστικό χαιρετισμό του πατέρα του στη δίκη
Ο υπουργός Υγείας, Θάνος Πλεύρης, κλήθηκε πριν από λίγες ημέρες να σχολιάσει τον ναζιστικό χαιρετισμό του πατέρα του, Κωνσταντίνου Πλεύρη, μέσα στη δικαστική αίθουσα, κατά την κατάθεση της Μάγδας Φυσσα στη δίκη της Χρυσής Αυγής στο Εφετείο.
«Ο πατέρας μου ποτέ δεν έχει κρύψει την ιδεολογία του που η δημοκρατία του επιτρέπει να έχει. Ο χαιρετισμός με κάνει να αισθάνομαι πολύ άσχημα για δύο λόγους, ο πρώτος ότι έγινε μέσα στη δικαστική αίθουσα και ο δεύτερος μπροστά σε μια γυναίκα που το παιδί της δολοφονήθηκε από έναν ναζί» είπε ο Θάνος Πλεύρης σε δηλώσεις του στον ΣΚΑΙ και συμπλήρωσε: «Με συγχωρείτε αλλά αυτό είναι αποκτήνωση».
Για τον χαιρετισμό του Κωνσταντίνου Πλεύρη στη Βουλή είχε παρέμβει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.