Εισαγγελική έρευνα για τον ναζιστικό χαιρετισμό του Κωνσταντίνου Πλεύρη στη δίκη της Χρυσής Αυγής
Με βάση τις διατάξεις του αντιρατσιστικού νόμου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![O Κωνσταντίνος Πλεύρης χαιρετά ναζιστικά στη δίκη της Χρυσής Αυγής O Κωνσταντίνος Πλεύρης χαιρετά ναζιστικά στη δίκη της Χρυσής Αυγής](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-10-13/pleuris-nazismos-xairetismos.jpg)
Ξεκινά εισαγγελική έρευνα για το επεισόδιο με τον ναζιστικό χαιρετισμό του Κωνσταντίνου Πλεύρη μέσα στην δικαστική αίθουσα.
Στο στόχαστρο της Εισαγγελίας τίθεται ο ναζιστικός χαιρετισμός του δικηγόρου Κωνσταντίνου Πλεύρη, κατά τη διάρκεια συνεδρίασης του Πενταμελούς Εφετείου Κακουργημάτων που δικάζει σε δεύτερο βαθμό την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης Χρυσή Αυγή.
Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αντώνης Ελευθεριάνος, διέταξε να ερευνηθεί η ενέργεια του δικηγόρου, εκ των δύο που εκπροσωπούν τον καταδικασμένο ευρωβουλευτή Γιάννη Λαγό, υπό το πρίσμα που ορίζει ο αντιρατσιστικός νόμος.
Η εντολή του κ. Ελευθεριάνου για τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης, διατάχθηκε με βάση τις διατάξεις του αντιρατσιστικού νόμου και ήδη έχει ανατεθεί στην εισαγγελέα Μαρία Καραμανώλη, η οποία έχει αναλάβει την αρμοδιότητα, δίωξης και έρευνας, ρατσιστικών εγκλημάτων.
Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης κατά τη συνεδρίαση της 7ης Οκτωβρίου, όπου η μητέρα του Παύλου Φύσσα εξεταζόταν από την υπεράσπιση κατηγορουμένων, χαιρέτισε ναζιστικά σε μία αντιπάραθεση που είχε με την μητέρα του μουσικού, η οποία του είπε πως αν βρισκόμασταν στο εξωτερικό δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο.
Στο πλαίσιο της έρευνάς της, η κ. Καραμανώλη θα καλέσει σε κατάθεση δικηγόρους που ήταν παρόντες στη δικαστική αίθουσα, όταν έγινε η κίνηση του συνηγόρου του Γιάννη Λαγού, προκειμένου να αποσαφηνιστεί πως ακριβώς συνέβη το επεισόδιο, το οποίο προκάλεσε αντιδράσεις, αλλά και την έναρξη πειθαρχικού ελέγχου σε βάρος του Κωνσταντίνου Πλεύρη από τον ΔΣΑ.
Σχολιάζοντας την κίνηση αυτή του πατέρα του, ο κ. Θάνος Πλεύρης, μεταξύ άλλων, ανέφερε σε δηλώσεις του σε τηλεοπτική εκπομπή: «Ο χαιρετισμός με κάνει να αισθάνομαι πολύ άσχημα για δύο λόγους, ο πρώτος ότι έγινε μέσα στη δικαστική αίθουσα και ο δεύτερος μπροστά σε μια γυναίκα που το παιδί της δολοφονήθηκε από έναν ναζί... Με συγχωρείτε αλλά αυτό είναι αποκτήνωση».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.