- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Ομαδική δηλητηρίαση στην Κομοτηνή - Πώς αντιμετωπίστηκαν τα περιστατικά
Η κατάσταση της υγείας των ασθενών
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Πάνω από 200 άτομα στο νοσοκομείο Κομοτηνής με τροφική δηλητηρίαση Διάδρομος νοσοκομείου - Γιατρός](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-08-01/nosokomeio.jpg)
Πάνω από 200 άτομα στο νοσοκομείο Κομοτηνής με τροφική δηλητηρίαση. Βρέφος επτά μηνών ανάμεσα στους ασθενείς. Η κατάσταση της υγείας τους.
Αίσιο τέλος είχε, σύμφωνα με τη διοικήτρια του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής, το περιστατικό ομαδικής τροφικής δηλητηρίασης το οποίο σημειώθηκε το βράδυ της Κυριακής στα Αρριανά Ροδόπης, όπως φέρεται στο πλαίσιο θρησκευτικής τελετής (σουνέτι - περιτομή).
Η διοικήτρια του νοσοκομείου, Μάγδα Γιαμουστάρη, περιγράφει τη μαζική προσέλευση το βράδυ της Κυριακής στο νοσηλευτικό ίδρυμα περί των 180 ατόμων και την κινητοποίηση του συνόλου του προσωπικού για την περίθαλψη των ασθενών.
«Από τις 23:00 μέχρι τις 06:00 ήρθαν 90-100 ενήλικες, εκ των οποίων λόγω της μαζικής προσέλευσης κατεγράφησαν οι 30 που έλαβαν ορούς, ενώ ο ακριβής αριθμός των νοσούντων προκύπτει από τα φάρμακα που χορηγήθηκαν.
»Οι ενήλικες που δεν πήραν ορούς, αντιμετωπίσθηκαν με ενδομυϊκές ενέσεις, αντιεμετικά φάρμακα και γαστροπροστασία. Πάντως δεν νοσηλεύτηκε κανείς, ήταν όλοι στα ΤΕΠ κι εκεί τους διαχειρίζονταν. Εκτός από τους ενήλικες προσήλθαν και περίπου 80 παιδιά ηλικίας από επτά μηνών έως 15 ετών. Στα συνολικά 34 παιδιατρικά περιστατικά που πήραν ορούς ήταν ένα παιδάκι επτά μηνών καθώς κι ένα παιδάκι ενός έτους, τα υπόλοιπα πιο ελαφρά περιστατικά παρέμειναν υπό παρακολούθηση στη βραχεία νοσηλεία, σε φορεία στους χώρους του νοσοκομείου, έξι έκαναν εισαγωγή στην παιδιατρική, δύο ήταν τα σοβαρότερα και τέσσερα σε φιλοξενία, αλλά μέχρι τις 7:00 το πρωί είχαν βγει όλοι», ανέφερε, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.
![Διάδρομος νοσοκομείου Διάδρομος νοσοκομείου](/images/w734/2/jpg/files/2022-08-01/diadromos-nosokomeioy.jpg)
Η κα Γιαμουστάρη αποδίδει την αίσια έκβαση του περιστατικού ομαδικής τροφικής δηλητηρίασης στην έγκαιρη αντιμετώπιση και τον άψογο συντονισμό που επέδειξε το σύνολο του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
«Θέλω να τονίσω ό,τι βίωσα. Τον άψογο συντονισμό, την έγκαιρη αντιμετώπιση με μία εξαιρετική διαχείριση ιατρική, νοσηλευτική με απαράμιλλο επαγγελματισμό. Το συγκριτικό πλεονέκτημα του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής, ενός νοσοκομείου χτισμένου το 1937, είναι πραγματικά το έμψυχο δυναμικό του, τους οποίους ευχαριστώ και ευγνωμονώ.
»Αντιλαμβάνεσθε ότι στον όλο συντονισμό ήρθαν νοσηλευτές από το σύνολο των κλινικών του νοσοκομείου, προσέτρεξαν κάτω στα ΤΕΠ, οργανώθηκαν από τον συντονιστή εφημερίας, κλήθηκαν και ανταποκρίθηκαν άμεσα ιατροί από έξω εκτός ωραρίου, ιατροί εκτός ειδικότητας απ' όλο το υπόλοιπο ιατρικό προσωπικό που εφημέρευε. Ήταν ένα σοβαρό περιστατικό το οποίο σε σύντομο χρονικό διάστημα έλαβε αίσιο τέλος», αναφέρει χαρακτηριστικά συμπληρώνοντας πως γι' αυτό το πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας το προσωπικό δέχθηκε τα συγχαρητήρια από την αναπληρώτρια υπουργό Υγείας, Μίνα Γκάγκα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το «μαργαριτάρι» των Κυκλάδων που αγαπούν όλοι οι φίλοι των watersports
Οι δύο γυναίκες θα παντρεύονταν σε 2 μήνες στην Πάρο - Πότε θα γίνει η κηδεία
Ο συμβολισμός για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον Ιούλιο του 1974 και οι καλεσμένοι
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες
Μεταφέρθηκε τραυματισμένη στο νοσοκομείο
Το μήνυμα που μεταφέρει η καμπάνια ενημέρωσης
Η συγκινητική ανάρτηση και η φωτογραφία από το τρισάγιο
Υποστηρίζει ότι δέχθηκε λεκτική και σωματική επίθεση μπροστά στο παιδί της
Αλλάζει το σκηνικό του καιρού - Έρχονται θερμικές καταιγίδες
Τα ίχνη του χάθηκαν στις 11 Ιουλίου
Οι αγαπημένοι της φίλοι με δάκρυα στα μάτια ανακοίνωσαν πότε και πού θα γίνει η κηδεία
Οι περιοχές που κινδυνεύουν περισσότερο
Το χρονικό και η δικαστική απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.