- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Για τέταρτη μέρα καίγεται το δάσος της Δαδιάς - Πού επικεντρώνονται οι προσπάθειες κατάσβεσης
Τι αποφασίστηκε στην πρωινή σύσκεψη
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Φωτιά στο δάσος της Δαδιάς Φωτιά στο δάσος της Δαδιάς](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-07-24/dadia-pirosvestes.jpg)
Συνεχίζεται η επιχείρηση πυρόσβεσης στο δάσος της Δαδιάς – Στην περιοχή ο υπουργός Χρήστος Στυλιανίδης.
Σε εξέλιξη βρίσκονται οι επιχειρήσεις πυρόσβεσης της μεγάλης πυρκαγιάς στο δάσος της Δαδιάς στον Έβρο.
Νωρίς το πρωί, όταν έφτασε στην περιοχή το κυβερνητικό κλιμάκιο υπό τον υπουργό Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας Χρήστο Στυλιανίδη, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο χωριό της Δαδιάς που έχει εκκενωθεί, στην οποία συμμετείχαν εκτός από τα μέλη του κλιμακίου, ο περιφερειάρχης και ο αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ο δήμαρχος Σουφλίου, εκπρόσωποι των Δασικών Υπηρεσίων, στελέχη της Αστυνομίας, του Στρατού, αξιωματικοί του Πυροσβεστικού Σώματος, στελέχη Πολιτικής Προστασίας από την Περιφέρεια και τον Δήμο Σουφλίου, μαζί με εκπροσώπους του φορέα διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Δαδιάς.
«Η Ελλάδα όλη έχει στραμμένο το βλέμμα της στη Δαδιά και πρέπει το χρέος μας να το φέρουμε εις πέρας» τόνισε, σε δηλώσεις του μετά το πέρας της σύσκεψης, ο κ. Στυλιανίδης και πρόσθεσε πως θα γίνει ό,τι είναι δυνατόν «για να σωθεί το εθνικό μας πάρκο, το μεγάλο σύμβολο σε ό,τι αφορά το φυσικό μας περιβάλλον, για το οποίο ενδιαφέρεται και όλη η Ευρώπη».
«Ήρθαμε με τον κ. Αμυρά, τον υφυπουργό Περιβάλλοντος, για να συντονίσουμε τις προσπάθειες. Έχει γίνει ήδη μια πρώτη συνάντηση με τους φορείς, συμμετείχαν όλοι: ο περιφερειάρχης, οι αντιπεριφερειάρχες, οι βουλευτές, ο δήμαρχος, ο οποίος είναι εδώ και μας βοηθά πάρα πολύ. Προσπαθούμε να συντονίσουμε για να γίνουμε ακόμα πιο αποτελεσματικοί», σημείωσε ο υπουργός και πρόσθεσε «την ίδια στιγμή έχει δημιουργηθεί μια επιχειρησιακή ομάδα, στην οποία συμμετέχουν οι επιτελείς που ήρθαν από την Αθήνα, ο επιτελάρχης και ο κλαδάρχης της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και ο γενικός διευθυντής του υπουργείου Περιβάλλοντος, μαζί με τους ανθρώπους που δρουν επί του πεδίου και άλλους που γνωρίζουν πολύ καλά την περιοχή, έτσι ώστε να πάρουμε τα πιο αποτελεσματικά μέτρα».
![Δηλώσεις του Υπουργού Πολιτικής Προστασίας για τη φωτιά στη Δαδιά | 24/07/2022 | ΕΡΤ Δηλώσεις του Υπουργού Πολιτικής Προστασίας για τη φωτιά στη Δαδιά | 24/07/2022 | ΕΡΤ](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/nseioNfLTzI.jpg)
Όπως είπε ο κ. Στυλιανίδης, παρθήκαν αποφάσεις και το επόμενο βήμα είναι η επίσκεψη του κυβερνητικού κλιμακίου στο νοτιοδυτικό μέτωπο «για να δούμε επί τόπου πώς θα μπουν μηχανήματα εκεί για να μπορέσουμε να αναπτύξουμε νέες αντιπυρικές ζώνες και οι πυροσβέστες με τις δικές τους εγκαταστάσεις να γίνουν πιο αποτελεσματικοί».
«Αυτός είναι ο στόχος. Όλη μέρα επί του πεδίου για να αυξήσουμε ακόμη περισσότερο την αποτελεσματικότητά μας», υπογράμμισε ο υπουργός και ευχαρίστησε όλους όσοι συμβάλλουν στην αντιμετώπιση της κατάστασης.
Σύμφωνα με νεότερη ενημέρωση, αυτή την ώρα υπάρχουν ενεργά μέτωπα κυρίως στο νοτιοδυτικό τμήμα της πυρκαγιάς και κίνδυνος επέκτασης περαιτέρω νοτιοδυτικά και δυτικά. Στο βόρειο τμήμα υπάρχει ενεργό μέτωπο, ωστόσο θεωρείται πως είναι σε απόσταση ασφαλείας από τον οικισμό στη Δαδιά.
Ως προς τον άνεμο, επικρατεί άπνοια προσώρας, ωστόσο τα εναέρια μέσα αντιμετωπίζουν δυσκολίες, λόγω του έντονου καπνού στην περιοχή. Επί του παρόντος, στην περιοχή επιχειρούν μόνο ελικόπτερα (2 Mi8, 2 AB214 και ένα Erickson), ενώ όταν βελτιωθούν οι συνθήκες αναμένεται να ξεκινήσουν ρίψεις νερού και τα αεροσκάφη.
![Τέταρτη ημέρα καταστροφής στην Δαδιά | 24/07/2022 | ΕΡΤ Τέταρτη ημέρα καταστροφής στην Δαδιά | 24/07/2022 | ΕΡΤ](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/busmQ37nGlA.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.