- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Δράσεις για πρόληψη και αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης
H υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κ. Δ. Μιχαηλίδου συναντήθηκε με την αναπληρώτρια υπουργό Υγείας, κ. Μ. Γκάγκα και την πρόεδρο του Σωματείου ΕΛΙΖΑ κ. Μ. Καρέλλα.
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![«Σε κάθε Περιφέρεια της χώρας, πρέπει να υπάρχει ένα νοσοκομείο αναφοράς, ως προς το κομμάτι της κακοποίησης των παιδιών», επισήμανε η υφυπουργός κ. Δόμνα Μιχαηλίδου. «Σε κάθε Περιφέρεια της χώρας, πρέπει να υπάρχει ένα νοσοκομείο αναφοράς, ως προς το κομμάτι της κακοποίησης των παιδιών», επισήμανε η υφυπουργός κ. Δόμνα Μιχαηλίδου.](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/12/08/nosokomeio.jpg)
«Σε κάθε Περιφέρεια της χώρας, πρέπει να υπάρχει ένα νοσοκομείο αναφοράς, ως προς το κομμάτι της κακοποίησης των παιδιών», επισήμανε η υφυπουργός κ. Μιχαηλίδου
Τα βήματα που γίνονται, αλλά και όσα ακόμα προγραμματίζονται, για την πρόληψη και αντιμετώπιση της κακοποίησης των παιδιών συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια της συνάντησης που είχε η υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κ. Δόμνα Μιχαηλίδου με την Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας, κ. Μίνα Γκάγκα και την πρόεδρο του Σωματείου ΕΛΙΖΑ κ. Μαρίνα Καρέλλα.
Ειδικότερα κατά τη διάρκεια της συζήτησης, η κ. Μαρίνα Καρέλλα είχε την ευκαιρία να ενημερώσει για τις πρωτοβουλίες και το έργο του Σωματείου ΕΛΙΖΑ και ειδικότερα για τις προσπάθειες του Σωματείου να δημιουργήσει ειδικές μονάδες σε νοσοκομεία της χώρας για την αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης. «Σε κάθε Περιφέρεια της χώρας, πρέπει να υπάρχει ένα νοσοκομείο αναφοράς, ως προς το κομμάτι της κακοποίησης των παιδιών. Είναι σημαντικό για εμάς οι επιστήμονες να εκπαιδεύονται κατάλληλα ώστε να μπορούν να αναγνωρίσουν και να προστατεύσουν τα παιδιά που κινδυνεύουν. Γιατροί, νοσηλευτές, κοινωνικοί λειτουργοί, πρέπει να έχουν πλήρη κατάρτιση, ώστε να μπορούν να παρέμβουν αποτελεσματικά και να βοηθήσουν τα παιδιά που το έχουν ανάγκη. Χρησιμοποιούμε όλα τα εργαλεία που έχουμε θεσπίσει ώστε όλα τα περιστατικά κακοποίησης παιδιών να αντιμετωπίζονται εγκαίρως», υποστήριξε η υφυπουργός κ. Δόμνα Μιχαηλίδου. Από την πλευρά της η κ. Μίνα Γκάγκα, δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να είμαστε όλοι ευαισθητοποιημένοι απέναντι σε κάθε μορφή κακοποίησης των παιδιών. Την ίδια ώρα, πρέπει όλοι να προσπαθούμε για την καλύτερη δυνατή φροντίδα των παιδιών που έχουν υποστεί βία ή κινδυνεύουν μέσα στο περιβάλλον όπου ζουν. Μια αγκαλιά για τα παιδιά αυτά, είναι ανοιχτή από το 2018 στο νοσοκομείο Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού» και στην Μονάδα Φροντίδας για την Ασφάλεια των Παιδιών «Σόφη Βαρβιτσιώτη» της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ. Άλλη μια τέτοια αγκαλιά έχει ανοίξει εδώ και λίγο καιρό στο Αττικό Νοσοκομείο, υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας, Βάνας Παπαευαγγέλου και των συνεργατών της. Πρόκειται για δύο πρότυπες δομές που προσφέρουν διεπιστημονική φροντίδα στα παιδιά, ενώ διαμορφώνουν και ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα και στρατηγικές πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου». Μετά το τέλος της συνάντησης, η κ. Δόμνα Μιχαηλίδου, τόνισε ότι: «Η παιδική προστασία είναι προτεραιότητα όλων μας. Γι’ αυτό και όλοι μαζί, αυξάνουμε τις δράσεις πρώιμης παρέμβασης για την αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης. Ενδυναμώνουμε την συνεργασία των αρμόδιων φορέων, ώστε να εξασφαλίσουμε σε κάθε παιδί, ένα ασφαλές περιβάλλον».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.