- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
Το post της ημέρας: Ειρήνη Αγαπηδάκη
Η ATHENS VOICE διαλέγει κάθε μέρα τις αναρτήσεις που συζητήθηκαν περισσότερο στα social media
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Η ανάρτηση της Ειρήνης Αγαπηδάκη για τους ανεμβολιάστους γιατρούς Η ανάρτηση της Ειρήνης Αγαπηδάκη για τους ανεμβολιάστους γιατρούς](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/08/27/eirini-agapidaki.jpg)
Η ανάρτηση της Ειρήνης Αγαπηδάκη για τους γιατρούς που δεν εμβολιάζονται και για τους γιατρούς που είναι κάτι πολύ περισσότερο από ήρωες.
«Έχουμε υδραυλικούς, δασκάλους, γιατρούς, επειδή η κοινωνία μας αποφάσισε οτι χρειάζεται αυτά τα επαγγέλματα, προκειμένου να διασφαλίζεται η κάλυψη των σχετικών μας αναγκών και η συλλογική μας ευημερία.
Έτσι, δίνουμε τη δυνατότητα σε κάποιους να μπορούν να αναλάβουν τον κοινωνικό ρόλο του γιατρού. Για αυτό η Πολιτεία ιδρύει ιατρικές σχολές, για αυτό υπάρχει αριθμός φοιτητών που μπορεί να φοιτήσει σε αυτές κλπ. Περιμένουμε λοιπόν να ακολουθούν οι γιατροί τους νομους της Επιστήμης και να τηρούν τους κανόνες, τις προϋποθέσεις και τα υψηλά στάνταρντ που έχουμε θέσει για τον κοινωνικό τους ρόλο. Ταυτόχρονα, αναμένουν κι εκείνοι απο μας να τηρούμε το σύνολο των υποχρεώσεων μας ως πολίτες.
Οι γιατροί που δεν εμβολιάζονται για τον covid ενω υπάρχει ασφαλές και αποτελεσματικό εμβόλιο, διεκδικούν να ασκούν τον κοινωνικό τους ρόλο παραβιάζοντας τους κανόνες που εχει θέσει η κοινωνία και βέβαια η Επιστήμη. Σπάνε το κοινωνικό συμβόλαιο. Το ίδιο κάνουν και οι πολίτες που αθετουν τα μέτρα δημόσιας υγείας και απορρίπτουν τον εμβολιασμό.
Και μένουν εκείνοι οι γιατροί που τηρούν το κοινωνικό συμβόλαιο, να παλεύουν ακατάπαυστα εδω και δύο χρόνια με τον Θάνατο.
Αυτούς τους ανθρώπους τους σκεφτόμαστε καθόλου; Έχουμε αναλογιστεί τι σημαίνει να δουλεύεις ακατάπαυστα πέρα απο τα όρια σου εδω και δυο χρόνια για να σώσεις ζωές κινδυνεύοντας να νοσησεις ο ίδιος, να μεταδώσεις τον ιό στην οικογένεια σου; Εχουμε σκεφτεί ότι μπορεί και οι ίδιοι ή τα παιδιά τους να πάσχουν ήδη απο κάποιο νόσημα και την ωρα που παλεύουν να σώσουν τη μάνα και τον πατέρα μας, ζουν με τη φρικτή αγωνία να μη γίνουν αιτια να κινδυνέψουν οι δικοι τους;
Όχι, δεν ειναι ήρωες αυτοί που εξακολουθούν να τηρούν το κοινωνικό συμβόλαιο σε αυτές τις συνθήκες. Ο ηρωισμός είναι μια στιγμιαία πράξη υπέρβασης ορίων.
Οι γιατροί και οι νοσηλευτές που βλέπουν την ΠΟΕΔΗΝ, τους συναδέλφους τους, τους πολίτες να αθετουν την κοινωνική συμφωνία, αλλά συνεχίζουν να εκτελούν πιστα το καθήκον τους, ειναι η ελπίδα της χώρας.
Αυτοί την κρατούν ζωντανή, αυτοί μας κρατούν ζωντανούς. Ας ξέρουν τουλάχιστον οτι κάποιοι το αναγνωρίζουμε».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Επεκτείνεται επικίνδυνα το μέτωπο
Το σκυλάκι είχε παγιδευτεί μέσα σε ένα μαντρί το οποίο είχαν περικυκλώσει οι φλόγες
Ηρωική η μάχη για να τη σβήσουν - Με εγκαύματα ο ένας από αυτούς
Οι δηλώσεις του χάλκινου Ολυμπιονίκη μετά το πέρας του αγώνα
Στην Εύβοια η πιο δύσκολη και επικίνδυνη φωτιά
«Τα ρίχνουν ο ένας στον άλλον κι εμείς διαλυθήκαμε»
Πότε θα ξεκινήσει, πόσο θα κοστίζει το εισιτήριο
Καίει κοντά στη Λεωφόρο Λαυρίου - Ισχύουν έκτακτες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις
«Aπομακρυνθείτε προς Χαλκίδα» - Μπαράζ μηνυμάτων από το 112
Καίει κοντά σε στρατιωτικές εγκαταστάσεις
«Κινηθείτε προς Βασιλικό» - Εκτός ελέγχου οι φλόγες στον Πισσώνα
Δείτε τις μακέτες του έργου αναβάθμισης
«Παραμείνετε σε ετοιμότητα» - Μήνυμα 112 στους κατοίκους
Έχει κηρυχθεί διατηρητέο μνημείο της φύσης - Με υδροχαρή δέντρα ηλικίας άνω των 500 ετών
Δείτε τον χάρτη της ΓΓΠΠ
Τι πρέπει να γνωρίζουν οι γονείς που πληρούν τις προϋποθέσεις ένταξης
Ανατροπή στη δίκη για την εν ψυχρώ εκτέλεση του δημοσιογράφου
Υπό έλεγχο η φωτιά σε αποθήκη στο Αιγάλεω
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.