- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Το post της ημέρας: Κώστας Στούπας
Η ATHENS VOICE διαλέγει κάθε μέρα τις αναρτήσεις που συζητήθηκαν περισσότερο στα social media
Η ανάρτηση του Κώστα Στούπα για τις φωτιές που μαίνονται στην Ελλάδα και τον τρόπο που καλύπτουν το θέμα τα κανάλια.
Οι λιτανείες της οργής δεν σβήνουν φωτιές…
Τις τελευταίες μέρες παρακολουθήσαμε πύρινη λαίλαπα που σάρωσε τη χώρα σε ζωντανές τηλεοπτικές μεταδόσεις. Κάποια στιγμή μάλιστα χθες το απόγευμα οταν παρακολουθούσαμε μια έκρηξη φωτιάς να σαρώνει μια συστάδα πεύκων περί τα 500 μέτρα απο το εξοχικό μας το οποίο είχαμε εγκαταλείψει εγκαίρως δεν αντέξαμε άλλο, κλείσαμε την τηλεόραση και βγήκαμε στο μπαλκόνι για μπίρες(Κάποιος γείτονας σήμερα το πρωί μας ενημέρωσε πως μέχρι αυτήν την ώρα η γειτονιά μας παραμένει αβλαβής κυρίως επειδή δεν διαθέτει ούτε ενα πεύκο…).
Αυτό που πρόσεξα είναι πως το τηλεοπτικό κοινό ενθουσιάζονταν με τα κανάλια που έδειχναν συνεχώς εικόνες καταστροφής και έβγαζαν τους αγανακτισμένους απο την καταστροφή ανθρώπους να εκφράζουν δημοσίως την οργή τους βρίζοντας πολιτικούς, πιλότους, πυροσβέστες και άλλους ειδικούς.
Αντιλαμβάνομαι την οργή κάποιου που χάνει μέσα σε λίγες ώρες τα πάντα.
Το ζητούμενο για τα μέσα ενημέρωσης όμως δεν είναι η δημόσια μαζική ψυχαναλυτική εκτόνωση. Το ζητούμενο είναι πως θα περιορίσουμε την ζημιά που βρίσκεται σε εξέλιξη και κυρίως πως στο μέλλον θα προλάβουμε να περιορίσουμε παρόμοιες καταστάσεις που είναι σύμφυτες της ζωής.
Υπό αυτή την έννοια προτιμώ τα κανάλια που αποφεύγουν τους οργισμένους πληγέντες (όσο και αν συμμερίζομαι τον πόνο και το δίκιο τους) και προτιμώ εκείνα που ζητάνε κυρίως τεκμηριωμένες απόψεις απο ειδήμονες. Όπως αυτές που άκουσα χθες απο τον κ. ΚαραΙωσηφίδη για τα πυροσβεστικά αεροπλάνα τα πλεονεκτήματα και της αδυναμίες τους και τον κ. Χατζημπίρο για την ανάλυση πως οι πυρκαγιές στα πευκοδάση είναι αναμενόμενες και επαναλαμβανόμενες καθώς αποτελούν στοιχείο αναγέννησης και επικράτησης τους έναντι άλλων ανταγωνιστικών ειδών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.