- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Αρσάκεια: Στο αρχείο οι καταγγελίες αποφοίτων σε βάρος σχολείων
Τον Φεβρουάριο, 285 απόφοιτοι του Αρσακείου Ψυχικού άφηναν αιχμές κατά καθηγητών του σχολείου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Αρσάκειο Ψυχικού © YouTube Αρσάκειο Ψυχικού © YouTube](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/07/05/arsakeio.jpg)
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΔΣ της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Αρσακείων, οι καταγγελίες των αποφοίτων μπήκαν στο αρχείο από την Εισαγγελία.
Το διοικητικό συμβούλιο της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Αρσακείων - Τοσιτσείων Σχολείων εξέδωσε ανακοίνωση για την απόφαση της εισαγγελίας να θέσει στο αρχείο της καταγγελίες αποφοίτων που εγιναν στα τέλη Φεβρουαρίου. Με φόντο την υπόθεση Λιγνάδη, 285 απόφοιτοι του Αρσακείου Ψυχικού άφηναν αιχμές κατά καθηγητών του σχολείου, τονίζοντας ότι «δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά.»
«Το γνωστό -προσφάτως ανακύψαν- πολύ λεπτό, ουσιαστικό και σημαντικό θέμα των καταγγελιών αποφοίτων μας, το Δ.Σ. της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας (Αρσακείων-Τοσιτσείων Σχολείων) το χειρίστηκε ευθύς αμέσως με την απαιτούμενη και αναγκαία αίσθηση ευθύνης. Το παρέπεμψε αυθημερόν στην Εισαγγελία ώστε να εξεταστεί σε βάθος και να αντιμετωπισθεί δίκαια, αντικειμενικά, ανεπίληπτα και χωρίς καμία ανάμειξη της ιδίας της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας. Παράλληλα, η Φ.Ε. εφοδίασε αμέσως και λεπτομερώς την Εισαγγελία με το σύνολο των στοιχείων που της ζητήθηκαν συμπληρωματικά, όπως επίσης και με κάθε νέο σχετικό στοιχείο» σημειώνει το ΔΣ., ενώ συνεχίζει στην ανακοίνωσή του:
«Η απόφαση αυτή της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, η οποία εγκρίθηκε και από την Εισαγγελία Εφετών Αθηνών, δικαιώνει το διαχρονικό έργο και την ιστορική παρουσία και δραστηριότητα του συνόλου των Αρσακείων Σχολείων, ισότιμων μη κερδοσκοπικών Σχολείων, τα οποία στα 185 χρόνια λειτουργίας τους έχουν εφοδιάσει την πατρίδα μας με 300.000 αποφοίτους που έτυχαν μιας ποιοτικής και υψηλού επιπέδου παιδείας, με αρχές, κανόνες και αξίες», σημειώνεται στο δελτίο τύπου της Φ.Ε που διαμηνύει ότι «η ανοχή στους συκοφάντες τελείωσε».
Με βάση την ως άνω απόφαση η Φιλεκπαιδευτική Εταιρία δηλώνει τα εξής:
Η ανοχή μας στους συκοφάντες τελείωσε.
Δεν έχουν πλέον τη δικαιολογία να επικαλούνται «υποψίες» ή «ειλικρινές ενδιαφέρον» προκειμένου να συκοφαντούν εκ του ασφαλούς. Οι νομικοί μας παραστάτες έχουν λευκή και δεδομένη εντολή να καταδιώξουν αστικά και ποινικά όσους επιδιώξουν να συνεχίσουν αυτόν τον πόλεμο λάσπης, χωρίς διακρίσεις.
Αναφορικά, δε, με τους καταγγέλλοντες αποφοίτους - μαθητές μας:
«Η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών, κατόπιν ερεύνης της υποθέσεως, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι «Η μεθόδευση της όλης κινητοποίησης [σ.σ. της υπογραφής της εν λόγω επιστολής] αποσκοπούσε κυρίως στην έκφραση δημόσιας διαμαρτυρίας των αποφοίτων που συμμετείχαν σε αυτήν για την αυστηρότητα του τρόπου λειτουργίας των Αρσακείων Σχολείων».
«Οι Εισαγγελείς επισημαίνουν ότι ορισμένοι εκ των υπογραφόντων την επιστολή «δήλωσαν αυθαίρετη χρήση του ονόματός τους ή έλλειψη ακριβούς γνώσης του περιεχομένου της, ορισμένοι μάλιστα εξ αυτών με σχετικά μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δήλωσαν την ανάκληση της συμμετοχής τους στη σχετική κίνηση.
Ωστόσο, οι καταγγείλαντες δεν παύουν να είναι απόφοιτοι των Σχολείων μας∙ να είναι, δηλαδή, δικά μας παιδιά που φοίτησαν στα Αρσάκεια Σχολεία. Κατανοούμε ότι κάποια ενδεχόμενα περιστατικά και αστοχήματα της σχολικής καθημερινότητας (επιπλήξεις, υπερβολική αυστηρότητα, ατυχείς χαρακτηρισμοί, μη επιθυμητές βαθμολογικές αξιολογήσεις κ.λπ.), καίτοι δεν έχουν προφανώς κανένα νομικό ενδιαφέρον, ενδεχομένως να τους πίκραναν και θέλησαν να διαμαρτυρηθούν δημόσια, έστω και με υπεργενικευμένο και παρεξηγήσιμο λόγω της συγκυρίας τρόπο. Ως “εκπαιδευτικοί - γονείς” τους -Διοίκηση και δάσκαλοι- οφείλουμε να τους καταλάβουμε και να μας προβληματίσουν οι λόγοι που οδήγησαν στην καταγγελία τους.
Δεν μένουμε όμως εκεί.
Το Δ.Σ. της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας απεφάσισε ήδη την συγκρότηση μιας -νέας- μικρής και ευέλικτης «Μόνιμης Επιτροπής Αναφοράς, Διερεύνησης και Αντιμετώπισης Εξαιρετικών Περιστατικών», συγκροτούμενης από εκπαιδευτικούς και γονείς των Σχολείων μας, η οποία θα είναι ευχερώς προσβάσιμη και δεκτική παραπόνων για το σύνολο των μαθητών όλων των Σχολείων μας, ώστε να λαμβάνει γνώση και να επιλαμβάνεται αποτελεσματικά και με γνώμονα αποκλειστικά το συμφέρον των μαθητών μας επί όσων για οποιονδήποτε λόγο δεν φθάνουν στους αρμόδιους -ήδη υφιστάμενους- φορείς των Σχολείων μας (Ψυχολογική Συμβουλευτική Υπηρεσία, Καθηγητές, Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής, Διευθυντές Σχολείων και Εποπτεία Σχολείων). Τα περιστατικά αυτά θα ερευνώνται αμέσως και θα προωθούνται στο Δ.Σ. το οποίο θα επιλαμβάνεται της τάχιστης και αποτελεσματικής αντιμετώπισής τους, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Προς την ίδια ακριβώς κατεύθυνση και αμιγώς προς τον σκοπό της πρόληψης, η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία θα απευθυνθεί και στον “Συνήγορο του Παιδιού”, μια Ανεξάρτητη Αρχή με αναμφισβήτητο κύρος και εξειδίκευση, αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη, επίσης εξειδικευμένη, Αρχή ή Οργανισμό, προκειμένου να λάβει κατευθύνσεις, βέλτιστες πρακτικές και κάθε άλλη δυνατή συνδρομή η οποία θα ενισχύσει τις ήδη υπάρχουσες δομές της (Ψυχολογική Υπηρεσία, Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής, νέα Επιτροπή κ.ά.). Επισημαίνεται ότι οι Δομές αυτές έχουν ήδη παραγάγει εξαιρετικά σημαντικό έργο σε δύσκολες και ευαίσθητες περιπτώσεις, οι οποίες παγίως αντιμετωπίζονται με τη βοήθεια των Αρχών και στο πλαίσιο απόλυτης εμπιστευτικότητας.
Τέλος, η μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση όλων μας είμαστε βέβαιοι ότι θα αποδώσει αποτελέσματα. Οι γενικόλογες φημολογίες, οι οποίες ποτέ δεν πρόκειται να εξαλειφθούν, αν μη τι άλλο, δεν βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση. Χρειάζονται έγκυρες πληροφορίες και επιπρόσθετες ριζικές εκ μέρους μας παρεμβάσεις. Είμαστε εδώ για να αντιμετωπίσουμε οτιδήποτε προκύψει.
Αθήνα, 3.7.2021
Το Δ.Σ. της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας»
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.