- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Στο χιονοδρομικό της Βίγλας και η θέα στις Πρέσπες
Οι Πρέσπες, με την εκκωφαντικά σιωπηλές, σαν καρτ ποστάλ δεκατίας του ‘70. Εδώ ο χρόνος σκέφτεται αλλιώς.
![giorgos-zarzonis.jpg giorgos-zarzonis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/giorgos-zarzonis_2.jpg)
![dentra_kai_prespes.jpg dentra_kai_prespes.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/18/a_4_dentra_kai_prespes.jpg)
Ένα φωτογραφικό οδοιπορικό του Γιώργου Ζαρζώνη από το χιονοδρομικό κέντρο Bίγλας.
Δέντρα & Πρέσπες
Κάτω από τον ήλιο, ακίνητο σαν καπνός σε άπνοια, αιωρείται για ώρα ένα σύννεφο. Κρατά σφιχτά στο γκρι το σχήμα του.
![a_1_dentra_kai_prespes_2.jpg a_1_dentra_kai_prespes_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/a_1_dentra_kai_prespes_2.jpg)
Τα γυμνά δέντρα ορθώνονται φορτωμένα με πάχνη, που φέγγει σαν παγωμένο καρέ ταινίας· αραχνοΰφαντος ιστός που ξέχασε να φύγει· παγιδεύει το φως που δίνει μια συμμετρική κατανομή ακτινοβολίας. Λατρεύω την ανάτασή τους.
![a_2_dentra_kai_prespes_2.jpg a_2_dentra_kai_prespes_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/a_2_dentra_kai_prespes_2.jpg)
Άνοιξη, και ο ήλιος τρώει κρυφά το χιόνι, που λιώνει σιωπηλά μέρα με τη μέρα στις πλαγιές, τις σαν χάρτινα κομμάτια παζλ.
![a_3_dentra_kai_prespes.jpg a_3_dentra_kai_prespes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/a_3_dentra_kai_prespes.jpg)
Υψόμετρο 2000 μέτρα. Ανατολικά του αυχένα η Φλώρινα, αναδυόμενη μέσα από την κοιλάδα. Δυτικά οι Πρέσπες, με την εκκωφαντικά σιωπηλές, σαν καρτ ποστάλ δεκατίας του ‘70. Εδώ ο χρόνος σκέφτεται αλλιώς.
![a_4_dentra_kai_prespes.jpg a_4_dentra_kai_prespes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/a_4_dentra_kai_prespes.jpg)
Κορυφές
Μια φλοίδα σύννεφα χώρισε χαμηλά τη γη από τον ουρανό. Στην άκρη της κορυφής μπροστά μου η Ευθυμία στάθηκε ακίνητη. Πήρε εκείνα τα μικρά δευτερόλεπτα προμνησίας και ανακάλεσε μια-μια τις κινήσεις του σώματός της την ώρα της κατάβασης.
![v_5_koryfes.jpg v_5_koryfes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/v_5_koryfes.jpg)
![v_6_koryfes.jpg v_6_koryfes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/v_6_koryfes.jpg)
Δίπλα ο Τάσος, η ψυχή του χιονοδρομικού, όρθιος σαν κινηματογραφική φιγούρα. Βγήκε από την καμπίνα του οδοστρωτήρα για να απολαύσει, χωρίς τζάμι τη θέα. Τοπίο οικείο και άγνωστο συγχρόνως.
![v_7_koryfes.jpg v_7_koryfes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/v_7_koryfes.jpg)
Πώς να χορτάσουν τα μάτια τούτη την τεθλασμένη γραμμή, που ορίζει το διάγραμμα των κορυφών και σβήνει το λευκό στο γαλάζιο! Η Βασιλίτσα στα αριστερά. Δεξιά οι αλβανικές κορφές. Μπροστά του ο πολυσυζητημένος Γράμμος, που βίωσε το έπος του ‘40 και μάτωσε με τον μεγάλο εμφύλιο.
Χιονοδρομικό
Χιονοδρομικό κέντρο Βίγλας Πισοδερίου. Αριθμεί εννιά πίστες για σκι, μία για snowmobile και δύο δρόμοι αντοχής. Βουβό φέτος από τις μουσικές που το χαρακτηρίζουν, με μόνιμους φρουρούς του τα ζαρκάδια, που από απόσταση ελέγχουν τους ελάχιστους επισκέπτες. Οχτώ από τα εκατοντάδες στάθηκαν στα μάτια μου, κανένα στο φακό μου. Μόνο η Λούσι έτρεξε για αγκαλιές και εικόνες. Χαμόγελα και «καλημέρες» από μεμονωμένους λάτρεις του χιονοδρομικού, που φορτώθηκαν σκι και snowboard για να γλιτώσουν το take away της Φλώρινας.
![g_8_hionodromiko.jpg g_8_hionodromiko.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g_8_hionodromiko.jpg)
![g_10._hionodromiko.jpg g_10._hionodromiko.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g_10._hionodromiko.jpg)
![g_11_hionodromiko.jpg g_11_hionodromiko.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g_11_hionodromiko.jpg)
![g_12_hionodromiko.jpg g_12_hionodromiko.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g_12_hionodromiko.jpg)
![g_13_hionodromiko.jpg g_13_hionodromiko.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g_13_hionodromiko.jpg)
Ο Σωτήρης πέταξε πάνω μου. Στο χιόνι σβήνει τα καλοκαίρια της Μυκόνου. Καθαγιάζει με τη σιωπή τις μουσικές και τα μπιτ που μοιράζει πίσω από την κονσόλα. Κι ένα λεπτό αργότερα ανέμισε ο Θόδωρας με μάτια παγιδευμένα στις πλαγιές, στα δάση από οξιές, έλατα και βαλανιδιές, σε εκείνες τις διαφανείς επιφάνειες του χιονιού, που τελικά οδηγούσαν το βλέμμα του στο δικό του φάσμα. Αυτός είδε την ανατολή από τα 5.895 μέτρα στο Κιλιμάντζαρο, ήταν με τους πρώτους Έλληνες που πάτησαν τα 5.140 μέτρα της Ανταρκτικής, έζησε το γύρο της Παταγονίας και της οροσειράς του Καυκάσου στη Ρωσία, ανάσανε στα Ιμαλάια, στα 6.600 μέτρα και άφησε το σώμα του να γλιστρήσει στο μαγικό Mont Blanc στις Δυτικές Άλπεις.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ιδιαίτερα επιβαρυντικά τα ευρήματα
Η πρώην παίκτρια του MasterChef έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 39 ετών
Οι προσπάθειες για να τους προσφέρουν νερό
Μεγάλη κινητοποίηση κτηνιάτρων
Υποστήριξε ότι την απειλούσε για να μην μιλήσει σε κανέναν
Η φωτιά ξεκίνησε από δυο κεραυνούς που έπεσαν στην περιοχή Χιονότρυπα σε δυο διαφορετικά σημεία
Τι ανέφεραν μάρτυρες για τον φερόμενο ξυλοδαρμό του θύματος
«Έφυγε» από τη ζωή ο Μανώλης Βαβουράκης, γνωστός με το όνομα Manolo
Μαγευτικές εικόνες από την πανσέληνο που φώτισε τον ουρανό
Σφοδρότατη η σύγκρουση - Δύο τραυματίες
Νοσηλεύεται διασωληνωμένη
Τα ποσά που θα διανεμηθούν
Ποιες περιοχές είναι στο «κόκκινο»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.