- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Η Ακρίτα απαντά στο ΚΙΣ και συνεχίζει τα περί Άουσβιτς
Μετά την καταδίκη από το ΚΙΣ, η χρονογράφος γράφει οτι εκεί δεν ήταν μόνο Εβραίοι
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Έλενα Ακρίτα Έλενα Ακρίτα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/03/10/akrita.jpg)
Το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο καταδίκασε την αναφορά της Έλενας Ακρίτα σε «Άουσβιτς» - Νέα ανακοίνωση από τη δημοσιογράφο
Το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο με ανακοίνωση του, καταδίκασε τον παραλληλισμό που έκανε η Έλενα Ακρίτα των συνθηκών του Άουσβιτς με τη ζωή στην Ελλάδα, λέγοντας ότι η αναφορά αυτή προκαλεί «ντροπή», ενώ έκανε λόγο για προσπάθεια ευτελισμού και εργαλειοποίησης του Ολοκαυτώματος που οδηγεί στην λήθη και στην παραποίηση της ιστορίας.
Η δημοσιογράφος απάντησε στο ΚΙΣ, με ένα κείμενο, στο οποίο προβάλει το επιχείρημα ότι στο Άουσβιτς δεν ήταν μόνο Εβραίοι.
Η απάντηση της Έλενας Ακρίτα στο ΚΙΣ
Στο κείμενο μου αναφέρομαι στο Άουσβιτς, αλλά δεν αναφέρομαι πουθενά στους Εβραίους κρατούμενους. Βεβαίως οι Εβραίοι ήταν η πλειοψηφία αλλά δεν ήταν μόνον αυτοί. Στα στρατόπεδα συγκέντρωσης δολοφονήθηκαν ομοφυλόφιλοι, κομουνιστές, σοσιαλιστές, συνδικαλιστές, Ρομά, μάρτυρες του Ιεχωβά, πολιτικοί κρατούμενοι, άτομα με αναπηρία, ηλικιωμένοι, μωρά, άτομα με νοητική υστέρηση.
Θεωρώ ότι η φιλοδοξία αυτής της κυβέρνησης είναι να κλείσει όλους τους ‘αντιφρονούντες’ σε ένα τεράστιο στρατόπεδο συγκέντρωσης.
Θεωρώ ότι η φιλοδοξία αυτής της κυβέρνησης είναι να συντρίψει κάτω από την μπότα της κάθε ελεύθερη φωνή.
Θεωρώ ότι αυτή η κυβέρνηση διαφεντεύει τον τόπο μας με το αίμα, τη βία, την τρομοκράτηση των πολιτών και με την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μας.
Θεωρώ ότι αυτή η κυβέρνηση έχει συνθλίψει τα προσωπικά δεδομένα των πολιτών, βλ. Κυρανάκης χτες, το πιο πρόσφατο.
Θεωρώ ότι αυτή η κυβέρνηση μάς κατηγοριοποιεί ήδη ανάλογα με το αν είμαστε Έλληνες, αλλοδαποί, γκέι, διεμφυλικοί, αριστεροί, ψυκτικοί από το Περιστέρι, κομουνιστές, αναρχικοί - οτιδήποτε άλλο εκτός από φασιστες όπως ο δραπέτης Παππάς.
Η γενοκτονία επί Χίτλερ είναι ένα από τα ειδεχθέστερο εγκλήματα που έχουν διαπραχθεί ποτέ. Μια μαύρη και ρυπαρή κηλίδα στην ιστορία της Ανθρωπότητας. Πολλές φορές έχω τοποθετηθεί ανάλογα, εξού και πάντα το ΚΙΣ (Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο) με συμπεριλαμβάνει στη λίστα δημοσιογράφων που ανελλιπώς ενημερώνει για τη δράση του.
Θα περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις απόψεις των απογόνων, όχι μόνο των Εβραίων αλλά όλων των ανθρώπων που μαρτύρησαν και δολοφονήθηκαν στα στα στρατόπεδα του Θανάτου.
Υ. Γ. Όσο για την επίθεση που δέχτηκα από τον αντισημίτη και αρνητή του ολοκαυτώματος Αδωνι Γεωργιάδη να τού θυμίσω τη ρήση «εκεί που γλείφω έφτυνα κι εκεί που τρώω εχ@ζα».
Τι ανέφερε στην ανακοίνωσή του το ΚΙΣ
Μόνο ντροπή προκαλεί η αναφορά της κας Έλενας Ακρίτα σε σχετικό άρθρο της «...Ζούμε σε ένα κρανίου τόπος. Ζούμε σε ένα Άουσβιτς. Σε λίγο θα ράψουμε κι αστέρια στο πέτο του παλτού μας για να ξέρουν ποιους ποδοπατούν σε αυτή την ατέλειωτη Νύχτα των Κρυστάλλων». Το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος αποδοκιμάζει τον απαράδεκτο και ανυπόστατο παραλληλισμό των συνθηκών του Άουσβιτς με τη ζωή σε μια δημοκρατική χώρα όπως η Ελλάδα.
Γιατί στο Άουσβιτς οι άνθρωποι δεν ζούσαν... Πέθαιναν κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό, κάθε στιγμή... γιατί στο Άουσβιτς η ζωή είχε χάσει κάθε αξία... γιατί ο άνθρωπος είχε χάσει την ανθρωπιά του... γιατί στο Άουσβιτς επικρατούσε μόνο η απανθρωπιά... γιατί στο Άουσβιτς η κάπνα των κρεματορίων απλωνόταν στον ουρανό και η στάχτη της ανθρώπινης σάρκας σκέπαζε τη γη... γιατί στο Άουσβιτς εξοντώθηκαν 1.500.000 άνθρωποι που δεν είχαν τη δυνατότητα να φωνάξουν «Πονάω ρε ...».
Επαναλαμβάνουμε για μια ακόμη φορά ότι το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος, οι Έλληνες Εβραίοι, όσοι από εμάς διάβηκαν την πύλη του Άουσβιτς και επιβιώσαμε και είμαστε ακόμα ζωντανοί, οι απόγονοι των θυμάτων, δεν θα σταματήσουμε ποτέ να καταγγέλλουμε κάθε προσπάθεια ευτελισμού και εργαλειοποίησης του Ολοκαυτώματος που οδηγεί στη λήθη και στην παραποίηση της ιστορίας.
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.