Κοτανίδου: Ελπίζουμε φέτος για Πάσχα στο χωριό (βίντεο)
Κάλεσε τους πολίτες να δείξουν λίγο ακόμη υπομονή
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ψήσιμο οβελία - Ελπίδα Κοτανίδου ότι φέτος το Πάσχα οι πολίτες θα το περάσουν στο χωριό Ψήσιμο οβελία - Ελπίδα Κοτανίδου ότι φέτος το Πάσχα οι πολίτες θα το περάσουν στο χωριό](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/02/24/pasxa-xorio-kotanidou-ovelias.jpg)
Ελπίδα ότι φέτος οι πολίτες θα κάνουν Πάσχα στο χωριό εξέφρασε η Αναστασία Κοτανίδου, μιλώντας για τον κορωνοϊό στην Ελλάδα, στη live ενημέρωση.
Ανοικτό άφησε το ενδεχόμενο για Πάσχα στο χωριό φέτος η Αναστασία Κοτανίδου, μιλώντας για την πανδημία κορωνοϊού στην Ελλάδα.
To Πάσχα 2020 οι πολίτες γιόρτασαν την Ανάσταση στο μπαλκόνι. Στην Αθήνα οι ταράτσες πήραν φωτιά από τις ψησταριές -αυτοσχέδιες και μη- με την απαραίτητη τσίκνα να θολώνει για λίγο τον γαλανό ουρανό εν μέσω του πρώτου lockdown.
Η καθηγήτρια Πνευμονολογίας-Εντατικής Θεραπείας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Εντατικής Θεραπείας και επικεφαλής της Επιστημονικής Επιτροπής για τον σχεδιασμό νέων κλινών ΜΕΘ στα Νοσοκομεία του ΕΣΥ συμμετείχε στη live ενημέρωση γαι τον κορωνοϊό από το Υπουργείο Υγείας.
«Όλοι είμαστε κουρασμένοι, και εσείς και εμείς είμαστε πολύ κουρασμένοι. Δεν αντέχουμε παραπάνω, ούτε lockdown, ούτε να είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας» ανέφερε αρχικά. Και πρόσθεσε: «Όμως, όπως είπε και ο υπουργός, αυτήν τη στιγμή έχουμε ένα όπλο το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα μας βγάλει στο φως του ηλίου πολύ γρήγορα και ελπίζουμε ότι φέτος θα μπορέσουμε όλοι να κάνουμε ένα Πάσχα στις ιδιαίτερες πατρίδες μας, στα σπίτια μας, όπως ξέρουμε όλοι οι Έλληνες να κάνουμε Πάσχα».
Κατά τη διάρκεια της τοποθέτησής της η κα Κοτανίδου γνωστοποίησε ότι η μεγαλύτερη πίεση στο Σύστημα Υγείας υπάρχει αυτήν τη στιγμή στην Αττική. Σημειώνεται ότι ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας γνωστοποίησε νωρίτερα ότι η κάλυψη των ΜΕΘ στην Αττική έχει φθάσει στο 90%.
Η κα Κοτανίδου απηύθυνε έκκληση στους πολίτες να κάνουν λίγο υπομονή, καθώς οι εμβολιασμοί προχωρούν με γρήγορους ρυθμούς και είναι πιθανό φέτος το Πάσχα να είναι διαφορετικό σε σχέση με εκείνο του 2020, όταν υπήρχε απαγόρευση μετακινήσεων εκτός Περιφερειακής Ενότητας, lockdown και αποστολή SMS στο 13033.
(Από 05.50 και μετά...)
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.