![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![maria-mosxoliou.jpg maria-mosxoliou.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/11/25/maria-mosxoliou.jpg)
Μαρία Μοσχολιού: Πέθανε η επί χρόνια πρωθιέρεια στην Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας
Έφυγε από τη ζωή η Μαρία Μοσχολιού, επί πολλά έτη Πρωθιέρεια στην Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας, σκορπίζοντας θλίψη στους ανθρώπους του αθλητισμού και του πολιτισμού.
Γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε τη δραματική τέχνη στη σχολή του εθνικού θεάτρου, το οποίο στη συνέχεια υπηρέτησε και ως ηθοποιός για πολλά χρόνια. Έχει μετάσχει, στις περισσότερες τελετές αφής Ολυμπιακής Φλόγας, ως Πρωθιέρεια.
Συνολικά τέσσερις φορές σε θερινούς αγώνες (1968, 1972, 1976, 1980). Της έχει απονεμηθεί μετάλλιο του δήμου Αθηναίων για την προσφορά της στη διάδοση του Ολυμπιακού Ιδεώδους.
«Είναι απίστευτο το συναίσθημα να “δημιουργείς” το Ολυμπιακό Φως. Είναι απίστευτο στη συνέχεια να βλέπεις τι συμβαίνει στις χώρες, όπου ταξιδεύει η Ολυμπιακή Φλόγα» έλεγε σε μια σπάνια εξομολόγησή της στην ιστοσελίδα patrisnews.gr.
«Δεν θα ξεχάσω ποτέ την υποδοχή που έγινε στο Μεξικό το 1968, όταν η Φλόγα περνούσε σε δρόμους στρωμένους από λουλούδια. Το 1972, για το Μόναχο, βρέθηκα στα σύνορα Αυστρίας – Γερμανίας, επίσης στην υποδοχή της φλόγας, όπου πραγματοποιήθηκαν απίστευτα όμορφες τελετές. Στο Μόντρεαλ το 1976 η Φλόγα έφθασε με ακτίνες λέιζερ και θυμάμαι που ο πρωθυπουργός Πιέρ Τριντό στην ομιλία του είπε ότι αν οι αρχαίοι Έλληνες μπορούσαν να δουν αυτή την αστραπιαία μετάδοση της Φλόγας τότε θα έλεγαν πώς έγινε με τη παρέμβαση των θεών» είχε πει η Μαρία Μοσχολιού.
![mosxoliou.jpg mosxoliou.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mosxoliou.jpg)
Συλλυπητήριο μήνυμα της Λίνας Μενδώνη
Η σοβαρότητα, η κομψότητα και το κύρος της παρουσίας της Μαρίας Μοσχολιού ταυτίστηκαν με το Ολυμπιακό Ιδεώδες και με την αφή της Ολυμπιακής Φλόγας. Ως Πρωθιέρεια, δημιούργησε την Ολυμπιακή Φλόγα σε τέσσερις τελετές, δίνοντας το ουσιαστικό έναυσμα για την μεγαλύτερη παγκόσμια γιορτή, με το σπουδαίο οικουμενικό μήνυμα της συνεργασίας, της ειρήνης και του ευ αγωνίζεσθαι. Η μορφή της θα είναι για πάντα συνδεδεμένη με το Ολυμπιακό Κίνημα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Εκφράζω τα θερμά μου συλλυπητήρια στους οικείους και στους φίλους της.
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.