- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Φονικό στα Ανώγεια: Παραδόθηκε ο καταζητούμενος δράστης
Είχε πυροβολήσει και σκοτώσει τον 30χρονο - Δείτε εικόνες από τον τόπο του εγκλήματος
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Κρήτη: Παραδόθηκε ο καταζητούμενος δράστης για το φονικό στα Ανώγεια Κρήτη: Παραδόθηκε ο καταζητούμενος δράστης για το φονικό στα Ανώγεια](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/05/03/anogia-foniko-dio-nekroi.jpg)
Φονικό στα Ανώγεια: Στις αστυνομικές αρχές παραδόθηκε ο δράστης που πυροβόλησε και σκότωσε τον 30χρονο.
Στα χέρια της αστυνομίας βρίσκεται ο δράστης που πυροβόλησε και σκότωσε 30χρονο στα Ανώγεια της Κρήτης.
Μετά το φονικό στα Ανώγεια το βράδυ του Σαββάτου 2 Μαΐου 2020, αστυνομικοί είχαν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό και τη σύλληψή του 29χρονου Μανώλη Καλομοίρη.
Ο γιος του 63χρονου Λευτέρη Καλομοίρη είχε πυροβολήσει και σκοτώσει τον δολοφόνο του πατέρα του σε καφενείο του οικισμού. Το ekriti.gr αναφέρει σε δημοσίευμά του ότι ο 29χρονος παραδόθηκε στις Αστυνομικές Αρχές του Ρεθύμνου και καλείται πλέον να παρουσιάσει τη δική του εκδοχή για το τι ακριβώς συνέβη στο διπλό έγκλημα στα Ανώγεια. Ο 29χρονος πέρασε το κατώφλι του Αστυνομικού Μεγάρου, παρουσία του δικηγόρου του.
Σημειώνεται ότι τα σπίτια των δύο νεκρών βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις και κλιμάκιο της Σήμανσης και της Ασφάλειας βρίσκονται στα Ανώγεια, καθώς υπάρχει ο φόβος βεντέτας μεταξύ των οικογενειών.
Φονικό στα Ανώγεια - Πώς έγινε το διπλό έγκλημα - Ποια ήταν τα θύματα
Το φονικό στα Ανώγεια σημειώθηκε λίγο μετά τις 22.00 το βράδυ του Σαββάτου 2 Μαΐου 2020 σε γειτονιά του Περαχωρίου.
Σύμφωνα με τοπικά ΜΜΕ, ο 63χρονος Λευτέρης Καλομοίρης είχε έντονη λεκτική αντιπαράθεση με τον 30χρονο Γιώργο Ξυλούρη σε καφενείο του οικισμού. Αφορμή για τον άγριο καβγά που ξέσπασε ήταν μια διαμάχη για ένα υπόστεγο σε χωράφι. Η μία κουβέντα έφερε την άλλη και πιάστηκαν στα χέρια, ενώ στη συνέχεια βγήκαν τα όπλα και έγινε το κακό.
![Φονικό στα Ανώγεια - Ο 63χρονος Λευτέρης Καλομοίρης Φονικό στα Ανώγεια - Ο 63χρονος Λευτέρης Καλομοίρης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foniko_sta_anogia_-_thima_-_kriti.jpg)
Ο 30χρονος Γιώργος Ξυλούρης, γνωστός με το παρατσούκλι Κίτρος, πυροβόλησε και σκότωσε τον Λευτέρη Καλομοίρη. Λίγη ώρα αργότερα στο σημείο έφθασε ο Μανώλης Καλομοίρης, ο γιος του 63χρονου, που ενημερώθηκε από συγχωριανούς του για το αιματηρό συμβάν. Τράβηξε όπλο και σκότωσε τον Γιώργο Ξυλούρη. Στη συνέχεια εξαφανίστηκε.
![Φονικό στα Ανώγεια - Ο 30χρονος Γιώργος Ξυλούρης Φονικό στα Ανώγεια - Ο 30χρονος Γιώργος Ξυλούρης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foniko_sta_anogeia_-_thima.jpg)
Κατά την αυτοψία που πραγματοποίησαν οι αστυνομικοί έξω από το καφενείο του χωριού όπου έγινε το διπλό έγκλημα, βρήκαν συνολικά 8 κάλυκες. Ωστόσο, δεν βρέθηκε κανένα όπλο.
Το έργο της προανάκρισης βρίσκεται σε εξέλιξη.
Δείτε εικόνες από τον τόπο του εγκλήματος στα Ανώγεια...
![Φονικό στα Ανώγεια: Δύο νεκροί, ηλικίας 63 και 30 ετών, και ένας ελαφρά τραυματίας ο τραγικός απολογισμός Φονικό στα Ανώγεια: Δύο νεκροί, ηλικίας 63 και 30 ετών, και ένας ελαφρά τραυματίας ο τραγικός απολογισμός](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foniko-sta-anoigia-2.jpg)
![Φονικό στα Ανώγεια: 8 κάλυκες από δύο όπλα εντόπισαν οι αστυνομικοί Φονικό στα Ανώγεια: 8 κάλυκες από δύο όπλα εντόπισαν οι αστυνομικοί](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/foniko-sta-anoigia.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
6 χρόνια από τη φονική πυρκαγιά της 23ης Ιουλίου
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
Αναλυτικά τα σημεία και οι ώρες
Kάνουν λόγο για «πλήθος» σχετικών «συμβάντων» στο παρελθόν
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.