Και εμείς σε αγαπάμε, γιαγιά: Ο λόγος που μένουμε σπίτι
Μια συγκλονιστική εικόνα και περιγραφή στην Ελλάδα την εποχή του κορωνοϊού
![giagia-menoumespiti-koronoios.jpg giagia-menoumespiti-koronoios.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/03/25/90718803_10221759592955716_8764463225182879744_n.jpg)
Μένουμε σπίτι για να ξανασυναντηθούν τα εγγόνια με τη γιαγιά τους μετά την επιδημία του κορωνοϊού. Μια συγκλονιστική στιγμή από την Ελλάδα.
Αυτή η ανάρτηση στο facebook είναι ένας από τους βασικούς λόγους που χιλιάδες συμπολίτες μας κατάλαβαν έναν από τους βασικούς λόγους που μένουμε σπίτι.
«Σήμερα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα γεγονος που συνέβη στην περιοχή μου νωρίτερα το μεσημέρι και με συγκλόνισε.. 11η μέρα καραντίνας και αποφάσισα να καθαρίσω το ψυγείο μου!! Ξαφνικά από την απέναντι πολυκατοικία βλέπω μια ηλικιωμένη κυρια με τη σύνοδο της να είναι κρεμασμένη στο μπαλκόνι και να κοιτά το πεζοδρόμιο και να φωνάζει όσο πιο δυνατά μπορούσε..αγάπες μου λουλούδια μου ομορφιές μου σας αγαπώ πολύ..κοιτάζω έξω στη μεριά που κοίταζε και εκείνη και βλέπω 2 παιδάκια με τη μαμα τους να της λένε..και εμείς σε αγαπάμε γιαγιά..σε παρακαλώ μην πεθάνεις..η γιαγιά βάζει τα κλάματα και τους λέει..δεν θα πεθάνω θα μείνω σπιτι με τη Μαρια που με προσέχει και θα περιμενω να σας πάρω αγκαλιά και να πούμε ξανά το αγαπημενο μας τραγούδι..και ξεκινα να τραγουδά ένα παραδοσιακό..τα παιδιά της λένε ότι έχουν κάνει ζωγραφιά για εκείνη και ότι της την άφησαν στην είσοδο και εκείνη εξακολουθούσε να τους φωνάζει..λουλούδια μου αγαπημένα μου λείπετε πολύ..είπαν τα νέα τους και τα παιδιά της φώναξαν τώρα θα πάμε σπιτι αλλά αύριο θα ξαναέρθουμε αμα μας αφήσει ο πρωθυπουργός..η γιαγιά έκλεγε και συνέχισε να τους τραγουδά.. ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕΝΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ !! Εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου γρήγορα να ξαναπάρει αγκαλιά της τα εγγόνια της και όλα να τελειώσουν ομαλά..? αυτή είναι η ΚΥΡΙΑ που σέβεται την ζωή της και τους συνανθρώπους της!! Ήθελα να της φωνάξω και να την ρωτήσω το ονομά της και να της πω ότι ειναι παράδειγμα για ολους μας και οτι την “αγαπω” αλλά..ντράπηκα..ίσως το κάνω όταν την ξαναδώ.
Με σεβασμό και ελπίζοντας σε ένα καλύτερο αύριο.
Σοφία Μίντζια»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.