Πλήθος κόσμου για το «τελευταίο αντίο» στον Θάνο Μικρούτσικο
Με τη μουσική από το «Για το φτωχό Β.Β.» ξεκίνησε η πολιτική κηδεία του συνθέτη
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Σήμερα η κηδεία του Θάνου Μικρούτσικου Σήμερα η κηδεία του Θάνου Μικρούτσικου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/30/2802926.jpg)
Η Ελλάδα αποχαιρετά τον καλλιτέχνη Θάνο Μικρούτσικο που αφήνει πίσω του τη μουσική του.
Συγγενείς, συνάδελφοι, φίλοι και απλοί πολίτες που αγάπησαν τη μουσική και το ήθος του αποχαιρετούν σε λίγη ώρα τον Θάνο Μικρούτσικο, που έφυγε από την ζωή το Σάββατο σε ηλικία 72 ετών.
Πλήθος κόσμου συρρέει από το πρωί στην αίθουσα τελετών του Α’ νεκροταφείου Αθηνών για το ύστατο χαίρε στον Θανο Μικρούτσικο. Οι μεγαλύτερες γενιές που ταυτίστηκαν με τα τραγούδια του μεγάλου μουσικοσυνθέτη αλλά και οι νεότερες που γνώρισαν και αγάπησαν τις μουσικές του αγνόησαν το τσουχτερό κρύο προκειμένου να αποχαιρετήσουν τον κορυφαίο δημιουργό. Η πολιτική κηδεία του ξεκίνησε λίγο μετά τις 2:30 με τη μουσική από το «Για το φτωχό Β.Β.» και τον στίχο «εγώ ο Μπέρτολτ Μπρέχτ από τα μαύρα δάση», σύνθεση του ίδιου του Θάνου Μικρούτσικου, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου, του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα και του γγ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημ. Κουτσούμπα.
![2803012.jpg 2803012.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2803012.jpg)
Στο Α' νεκροταφείο βρέθηκαν πολλοί για το «αντίο», ανάμεσά τους και εκπρόσωποι του πολιτικού και του καλλιτεχνικού κόσμου, μεταξύ των οποίων ο Νίκος Βούτσης, ο Νίκος Φίλης, η Λιάνα Κανέλλη, η Λίλα Καφαντάρη, ο Θόδωρος Ρουσσόπουλος, ο Γιάνης Βαρουφάκης και η Δανάη Στράτου, ο Κώστας Γεωργουσόπουλος, ο Κώστας Θωμαΐδης, ο Γιάννης Κούτρας, η Μαρία Φαραντούρη, ο Σταματης Κραουνάκης, ο Μανώλης Μητσιάς, ο Γιώργος Νταλάρας, η Χρύσα Ρώπα και ο Πέτρος Φιλιππίδης.
![22069362.jpg 22069362.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22069362.jpg)
«Στον αγαπητό φιλο και μεγάλο δημιουργό» έγραφε το στεφάνι που έστειλε ο Μίκης Θεοδωράκης. Στεφάνια απέστειλαν επίσης η οικογένεια του πρώην προέδρου της κυπριακής δημοκρατίας Δημήτρη Χριστόφια, ο οποίος υπήρξε προσωπικός φίλος του εκλιπόντος και η ΠΑΕ Παναθηναϊκός, που ήταν η αγαπημένη του ομάδα.
«Έχουμε την απώλεια ενός μεγάλου Έλληνα. Οι δημιουργοί είναι η συνείδηση του έθνους. Και στη δύσκολη εποχή που διανύουμε, όπου όλα διακυβεύονται, μόνο οι άνθρωποι του πνεύματος προσπαθούν να βρουν την ουσία μέσα από τις νότες και τις λέξεις και είναι η παρηγοριά για το μέλλον», δήλωσε ο Κώστας Γεωργουσοπουλος, ενώ ο Κώστας Θωμαΐδης, ανέφερε: «Του χρωστώ ευγνωμοσύνη. Μας συνδέουν 45 χρόνια φιλίας και 45 χρόνια διδαχής στο μεγαλείο που λέγεται μουσική. Μαέστρο, καλό ταξίδι...».
![2803042.jpg 2803042.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2803042.jpg)
«Πέρασε στην αιωνιότητα. Δεν του έπρεπε να πονάει από αυτό τον ανόητο καρκίνο, όπως έλεγε. Του μιλάω και ξέρω ότι μ' ακούει. Ο Θάνος Μικρούτσικος κυλάει στο αίμα μου» είπε από την πλευρά του ο Γιάννης Κούτρας, με τον μουσικό, Θύμιο Παπαδόπουλο να δηλώνει πως «Είναι ένας αναντικατάστατα σπουδαίος άνθρωπος. Πάντα εμπνευσμένος, πάντα πολύ δημιουργικός, πάντα πολύ γενναιόδωρος και στο κοινό του και με εμάς που συνεργαζόμασταν μαζί του».
Εικόνες από την προσέλευση του κόσμου.
![2802962.jpg 2802962.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802962.jpg)
![2802920.jpg 2802920.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802920.jpg)
![2802928.jpg 2802928.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802928.jpg)
![2802933.jpg 2802933.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802933.jpg)
![2802957.jpg 2802957.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802957.jpg)
![2802915.jpg 2802915.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802915.jpg)
![2803025.jpg 2803025.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2803025.jpg)
![2802908.jpg 2802908.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2802908.jpg)
![22069272.jpg 22069272.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22069272.jpg)
![22070712.jpg 22070712.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22070712.jpg)
![2803050.jpg 2803050.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2803050.jpg)
Το «παρών» έδωσε και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλόπουλος.
![2803028.jpg 2803028.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2803028.jpg)
![22070643.jpg 22070643.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22070643.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Η πρώην παίκτρια του MasterChef έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 39 ετών
Οι προσπάθειες για να τους προσφέρουν νερό
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.