- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Ο Δοξιάδης στο σχέδιο «κανένα παιδί μόνο» για τα ασυνόδευτα παιδιά
«Νιώθω μεγάλη την ευθύνη... Και συγχαίρω τον Πρωθυπουργό, διπλά»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Απόστολος Δοξιάδης Απόστολος Δοξιάδης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/24/2734784.jpg)
Ο συγγραφέας Απόστολος Δοξιάδης δηλώνει περήφανος για την πρωτοβουλία του Κυριάκου Μητσοτάκη για τα ασυνόδευτα προσφυγόπουλα στην οποία θα συνδράμει δίπλα στην ψυχολόγο, Ειρήνη Αγαπηδάκη.
Το πρόγραμμα «Κανένα παιδί μόνο» ενεργοποίησε η κυβέρνηση για την προστασία και τη φροντίδα των ασυνόδευτων παιδιών που έχουν φτάσει στη χώρα μας μέσω των προσφυγικών-μεταναστευτικών ροών και ζουν υπό άθλιες συνθήκες.
Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης επέλεξε ως εθνική συντονίστρια την ψυχολόγο Ειρήνη Αγαπηδάκη και στο πλευρό της θα βρίσκεται ο σταθερός υποστηρικτής του Κράτους Δικαίου και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, ο γνωστός συγγραφέας Απόστολος Δοξιάδης. Αμέσως μετά την ανάληψη αυτής της ευθύνης ο συγγραφέας ευχαρίστησε τον Πρωθυπουργό σε ανάρτησή του στο Facebook και εξήγησε μάλιστα γιατί τον ευχαριστεί «διπλά»:
«Είμαι περήφανος για τη χώρα μου που αναλαμβάνει την πρωτοβουλία. Νιώθω μεγάλη την ευθύνη μου που συμμετέχω, να βοηθήσω όσο μπορώ. Και συγχαίρω τον Πρωθυπουργό, διπλά: που ανέλαβε προσωπικά την ευθύνη και που ανέθεσε το έργο σε μια μια τόσο άξια και σπουδαία ελληνίδα. Μια γυναίκα που δεν της δόθηκε καμιά ευκαιρία στη ζωή της, που αγωνίστηκε σκληρά για να φτάσει όπου έφτασε και αγωνίζεται συνέχεια, μόνο για ένα πράγμα: το καλό των άλλων ανθρώπων.
Τη γνώρισα όταν υπήρξε, εθελοντικά, ο πιο πολύτιμος συνεργάτης μου στην υπόθεση των Οκτώ τούρκων αξιωματικών. "Παλικαρού" τη φώναζα τότε. Είναι. Φαίνεται. Και θα το δείξει με τον πιο καλό τρόπο. Με την Irene Agapidaki στο κουμάντο, δεν έχω καμία αμφιβολία για την επιτυχία. Ευχαριστώ Κυριάκο, ευχαριστώ Ειρήνη, από 5.000 παιδιά».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.