Κονίστρα Πετραλώνων: Στους Αθηναίους αποδίδονται οκτώ στρέμματα πρασίνου
Κ. Μπακογιάννης: Είμαστε υπερήφανοι για κάθε επιπλέον μέτρο πρασίνου που αποδίδεται στις Αθηναίες και τους Αθηναίους
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![konistra.jpg konistra.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/09/30/konistra.jpg)
Ένας πνεύμονας πρασίνου με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου περιέρχεται στον Δήμο Αθηναίων για να αποδοθεί στην γειτονιά και τους κατοίκους της.
Ένας πνεύμονας πρασίνου οκτώ στρεμμάτων πολύτιμης γης, η «Κονίστρα Πετραλώνων», με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου περιέρχεται στον Δήμο Αθηναίων για να αποδοθεί στην γειτονιά και τους κατοίκους της.
Πρόκειται για έναν τόπο με μεγάλη ιστορία καθώς φιλοξένησε γενιές Αθηναίων, λειτούργησε επί πολλές δεκαετίες ως χώρος ψυχαγωγίας και άθλησης για τα παιδιά των Πετραλώνων και της ευρύτερης περιοχής, για να παρακμάσει τα τελευταία χρόνια και να παραμένει κλειστός.
Παρά τα δικαιολογημένα παράπονα των κατοίκων τόσο το τμήμα το οποίο διαχειρίζεται ο Δήμος Αθηναίων από τα τέλη της δεκαετίας 1980, όσο και το υπόλοιπο τμήμα, περιήλθαν σε δραματική κατάσταση. Τα όργανα της παιδικής χαράς αχρηστεύτηκαν. Το βραχώδες τμήμα εξαιρετικού αρχαιολογικού ενδιαφέροντος παρουσίασε κατολισθήσεις και το πράσινο παρέμεινε αφρόντιστο. Αποτέλεσμα είναι να στερείται η περιοχή και η Αθήνα ενός πολύτιμου χώρου με εμφανή τα σημεία εγκατάλειψης και αδιαφορίας.
Μετά από συνεννοήσεις και συνεργασίες με το σύνολο των εμπλεκομένων που έκανε ο αντιδήμαρχος Αθηναίων Λευτέρης Σκιαδάς, η Δημοτική Αρχή αφενός προχωρά άμεσα στην σύνταξη διαχειριστικής μελέτης, σύμφωνα με την οικεία νομοθεσία. Αφετέρου δίνει τέλος σε κάθε εκκρεμότητα φροντίζοντας χωρίς κόστος να περιέλθει το σύνολο των οκτώ στρεμμάτων στην ιδιοκτησία του Δήμου Αθηναίων. Δηλαδή όχι μόνον εγκαθίσταται στην «Κονίστρα Πετραλώνων» αλλά ακολουθεί και η μεταβίβαση δωρεάν του συνόλου των δικαιωμάτων του Εθνικού Συμβουλίου Ελληνίδων (Ε.Σ.Ε.).
Μάλιστα σε επιστολή της προς τον Δήμαρχο Αθηναίων στις 27 Σεπτεμβρίου η πρόεδρος του Ε.Σ.Ε. Ειρήνη Πανταζή - Μελίστα εκφράζει την πρόθεση του Συμβουλίου να μεταβιβάσει στον Δήμο Αθηναίων το σύνολο των δικαιωμάτων του στην συγκεκριμένη έκταση. «Εκφράζουμε τη βεβαιότητα ότι και ο Δήμος Αθηναίων θα φροντίσει ώστε η έκταση αυτή, την οποία διαφυλάξαμε με αγώνες, θυσίες και κόστος, θα παραμείνει ένας ασφαλής χώρος πρασίνου. Ένας χώρος στον οποίο οι δημότες και ιδιαιτέρως τα παιδιά θα ψυχαγωγούνται, θα αθλούνται και θα συμμετέχουν σε πολιτιστικές εκδηλώσεις» αναφέρεται, μεταξύ άλλων, στην επιστολή.
Σύντομα ο χώρος, μετά τις απαραίτητες εργασίες, θα παραδοθεί αποκατεστημένος στους δημότες. Ταυτοχρόνως ο Δήμος Αθηναίων θα αντιμετωπίσει με σεβασμό την ιστορία της περιοχής.
«Είμαστε υπερήφανοι για κάθε επιπλέον μέτρο πρασίνου που αποδίδεται στις Αθηναίες και τους Αθηναίους. Για κάθε ελεύθερο χώρο που αποκτά την ταυτότητα που του αρμόζει. Η Κονίστρα αποκτά πλέον την δική της ταυτότητα και τον δικό της χαρακτήρα. Αποδίδεται στις Αθηναίες και τους Αθηναίους και ξαναγεννιέται ως πνεύμονας ζωής. Είναι ένας από τους φυσικούς θησαυρούς των Πετραλώνων και ως τέτοιο πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε στο εξής. Με καθαριότητα και φροντίδα, με φωτισμό και φύλαξη αλλά, κυρίως, με τη σκέψη ότι τα παιδιά όλων μας έχουν ανάγκη να μεγαλώσουν σε μία Αθήνα που δεν θα τα πνίγει αλλά θα τα αγκαλιάζει. Θα τους δίνει χώρο να ζουν» τόνισε ο δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.