Ανάληψη ευθύνης για την επίθεση στο ΑΤ Ζωγράφου
Τι αναφέρει η ομάδα «Αναρχικές Συμμορίες Μητροπολιτικής Ταραχής»
Η ομάδα «Αναρχικές Συμμορίες Μητροπολιτικής Ταραχής» ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση στο ΑΤ Ζωγράφου.
Σε ανάληψη ευθύνης για την επίθεση της 14ης Σεπτεμβρίκου με μολότοφ στο αστυνομικό τμήμα Ζωγράφου, προχώρησε η ομάδα «Αναρχικές Συμμορίες Μητροπολιτικής Ταραχής».
Σύμφωνα με ανάρτησή τους σε site του αντιεξουσιαστικού χώρου, οι αντιεξουσιαστές αναφέρουν πως «ο εχθρός είναι εκεί, σε φρούρια που διασφαλίζουν την κυρίαρχη τάξη και ομαλότητα. Ένα απ’ αυτά τα φρούρια, το Α.Τ. Ζωγράφου, επιλέξαμε να στοχοποιήσουμε και να του επιτεθούμε εμπρηστικά τα ξημερώματα εκείνης της 14ης Σεπτέμβρη». Σε άλλο σημείο μάλιστα της ανάρτησης, το κείμενο σημειώνει πως πάντα υπάρχει λόγος για επιθέσεις «στα σώματα και τις υποδομές τους».
Επίθεση 40 ατόμων στο ΑΤ Ζωγράφου
Υπενθυμίζεται ότι τα ξημερώματα του Σαββάτου 14 Σεπτεμβρίου, στο στόχαστρο αγνώστων, που βγήκαν από την Πανεπιστημιούπολη, βρέθηκε το Αστυνομικό Τμήμα Ζωγράφου. Οι δράστες πέταξαν τουλάχιστον 20 μολότοφ προς το κτίριο του τμήματος. Ο αστυνομικός φρουρός έκανε χρήση χειροβομβίδας κρότου λάμψης για να τους απωθήσει. Η επίθεση σημειώθηκε στις 02.40. Δεν υπήρξαν τραυματισμοί. Αστυνομικοί προχώρησαν σε δύο προσαγωγές. Ο αστυνομικός- σκοπός του τμήματος αντιδρώντας στην επίθεση πέταξε εναντίον των δραστών χειροβομβίδα κρότου- λάμψης και δακρυγόνα.
Η αστυνομία προχώρησε σε δύο προσαγωγές έπειτα από την επίθεση. Αργότερα και τα δύο άτομα αφέθηκαν ελεύθερα. Η Ένωση Αστυνομικών Υπαλλήλων Αθηνών καταδίκασε την επίθεση στο αστυνομικό τμήμα Ζωγράφου και σημείωσε: «Οι μπαχαλάκηδες για ακόμα μια φορά έδρασαν αψηφώντας τόσο τις κυβερνητικές εξαγγελίες, όσο και τον νέο νόμο για το άσυλο προσπαθώντας προφανώς να κάνουν επίδειξη ισχύος. Το ότι δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για την ανθρώπινη ζωή είναι γνωστό τοις πάσι εδώ και δεκαετίες, θα τους αφήσουμε να συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο;», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση των αστυνομικών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.