- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Ένταση στο hot spot της Μόριας
Περίπου 300 ανήλικοι διαμαρτύρονται και ζητούν την άμεση μετακίνησή τους
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![moria1.jpg moria1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/09/04/moria1.jpg)
Εξέγερση 300 ανήλικων ασυνόδευτων αιτούντων άσυλο στη Μόρια. Επεισόδια βρίσκονται σε εξέλιξη.
Επεισόδια βρίσκονται σε εξέλιξη στην τέντα των ανήλικων ασυνόδευτων προσφύγων, στο κέντρο υποδοχής και ταυτοποίησης της Μόριας.
Οι περίπου 300 ανήλικοι, που διαμένουν εκεί, διαμαρτύρονται και ζητούν, φωνάζοντας και «Athens-Athens» («Αθήνα-Αθήνα»), την άμεση μετακίνησή τους από τη Μόρια. Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις επιχειρούν αυτή τη στιγμή ενώ έγινε και χρήση δακρυγόνων.
Πρόκεται για ανηλίκους οι οποίοι έφθασαν στο νησί το τελευταίο διάστημα και οι οποίοι δεν χωρούσαν στις άλλες δομές ανηλίκων που λειτουργούν στη Μόρια. Έτσι τοποθετήθηκαν στη σκηνή του ΚΥΤ.
Οι ανήλικοι έσπασαν την πόρτα και προς στιγμή προσπάθησαν να βάλουν φωτιά σε κάδους με σκουπίδια. Άμεσα παρενέβησαν στελέχη της Ελληνικής Αστυνομίας οι οποίοι εκκένωσαν αρχικά τη σκηνή κάνοντας χρήση χημικών. Μικρές ομάδες ανηλίκων κατέλαβαν προσωρινά την πύλη του ΚΥΤ και έκλεισαν το δρόμο παρεμποδίζοντας την κυκλοφορία των οχημάτων. Τελικά μετά από διαπραγματεύσεις με την Αστυνομία αποχώρησαν.
Ας σημειωθεί ότι σήμερα στον καταυλισμό του ΚΥΤ και στα γύρω κτήματα διαμένουν 9.395 πρόσφυγες και μετανάστες. Συνολικά σε δομές στην ευρύτερη περιοχή της πόλης της Μυτιλήνης ζουν 11.689 άτομα. Από αυτούς οι 750 είναι ανήλικοι ασυνόδευτοι. Σύμφωνα με πληροφορίες, από χθες ξεκίνησε ο ιατρικός έλεγχος των όσων δηλώνουν ανήλικοι προκειμένου αυτό να αποδειχθεί ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία της μετακίνησής τους σε δομές ανηλίκων εκτός Λέσβου.
Εν τω μεταξύ, πραγματοποιείται σύσκεψη με τη συμμετοχή 11 Δημάρχων του βορειοανατολικού Αιγαίου, εκπροσώπων της ΕΛ.ΑΣ. και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με στόχο την διατύπωση μιας κοινής θέσης και κοινού πλαισίου δράσης σε σχέση με το μεταναστευτικό και προσφυγικό ζήτημα, καθώς η κατάσταση στα νησιά είναι ασφυκτική.
Μιλώντας σήμερα το πρωί στον ΑΝΤ1, ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου, Κώστας Μουτζούρης, τόνισε πως η προσπάθεια αποσυμφόρησης της Λέσβου, με την μεταφορά την Δευτέρα περίπου 1400 προσφύγων και μεταναστών «θα είναι μια τρύπα στο νερό, εάν δεν συνεχιστεί».
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, οι πρόσφυγες και μετανάστες που διαμένουν στα Κέντρα Ταυτοποίησης αλλά και στις δομές φιλοξενίας των νησιών αγγίζουν πλέον τους 24.000, με τη Μόρια να σηκώνει το μεγαλύτερο βάρος, καθώς εκεί βρίσκονται «εγκλωβισμένα» τουλάχιστον 9.130 άτομα.
'Οπως άλλωστε δήλωσε προχθές σε συνέντευξή του ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη Γιώργος Κουμουτσάκος, οι δομές στα νησιά είναι υπερχειλίζουσες, αλλά και αυτές στην ενδοχώρα είναι σε απολύτως οριακή κατάσταση.
Πάντως, ήδη υπάρχουν οι πρώτες αντιδράσεις σε Νέα Καβάλα, Κιλκίς και ανατολική Φθιώτιδα, σχετικά με τις μετακινήσεις, παρά το γεγονός ότι το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη έχει διευκρινίσει πως η παραμονή των αιτούντων άσυλο δεν θα διαρκέσει περισσότερο από 20 ημέρες.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Kάνουν λόγο για «πλήθος» σχετικών «συμβάντων» στο παρελθόν
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Από το 2017 είχαν ξεκινήσει τα προβλήματα
Εκδόθηκε Silver Alert - Πότε χάθηκαν τα ίχνη του
«Η αγορά εργασίας επηρεάζει και την άνοδο των Βάσεων»
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Πού θα φτάσει ο υδράργυρος τις επόμενες ημέρες - Η πρόγνωση Τσατραφύλλια
Μετ' εμποδίων η κίνηση των οχημάτων
Τι αποκάλυψε η αστυνομική έρευνα στα Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πώς συνέβη το σοβαρό ατύχημα
Διακεκριμένο μέλος της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας και διευθυντής της Seacrest Shipping
Το «μαργαριτάρι» των Κυκλάδων που αγαπούν όλοι οι φίλοι των watersports
Οι δύο γυναίκες θα παντρεύονταν σε 2 μήνες στην Πάρο - Πότε θα γίνει η κηδεία
Ο συμβολισμός για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον Ιούλιο του 1974 και οι καλεσμένοι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.