Σαμοθράκη: Αναχωρούν εκτάκτως τουρίστες -Λύση ζητά ο δήμαρχος
Δεν ξέρουν τι θα γίνει τις επόμενες μέρες με τα δρομολόγια τονίζει ο κ. Βίτσας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![samothraki samothraki](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/08/16/samothraki.jpg)
Άμεση αποκατάσταση του προγράμματος ακτοπλοϊκών συνδέσεων της Σαμοθράκης ζητάει ο δήμαρχος Αθανάσιος Βίτσας.
Την ανάγκη να υπάρξει άμεση αποκατάσταση ενός προγράμματος ακτοπλοϊκών συνδέσεων της Σαμοθράκης από αύριο κιόλας καθώς η αβεβαιότητα κάνει τους τουρίστες να επισπεύδουν την αναχώρησή τους, υπογράμμισε ο δήμαρχος του νησιού, Αθανάσιος Βίτσας, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό του Αθηναϊκού-Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων Πρακτορείο 104,9 FM.
«Μέχρι σήμερα υπάρχουν ανακοινωμένα δρομολόγια από τα πλοία που έχουν έρθει εδώ, το "Andros Jet" και το "Άναξ", δεν υπάρχουν όμως για αύριο. Το πρόβλημα της εκτόνωσης των εγκλωβισμένων έχει λυθεί, έχουν φύγει αυτοί οι άνθρωποι, συγχρόνως όμως δεν έχει αποκατασταθεί ένα πρόγραμμα ακτοπλοϊκών συνδέσεων του επόμενου διαστήματος, όπως έχουμε αιτηθεί, για να γνωρίζει ο κόσμος τι θα κάνει. Σήμερα, επειδή υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα, έχουν σχηματιστεί ουρές στο λιμάνι για να αναχωρήσουν εκτάκτως άνθρωποι που είχαν σκοπό να παραμείνουν, αλλά δεν ξέρουν τι θα γίνει τις επόμενες μέρες», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Βίτσας.
«Είναι έκτακτες αναχωρήσεις ανθρώπων που νιώθουν αβεβαιότητα για το τι θα γίνει», επισήμανε ο δήμαρχος Σαμοθράκης, ενώ σε ό,τι αφορά τις επιπτώσεις από τη διαμορφωθείσα κατάσταση, με δεδομένο ότι οι ακυρώσεις είναι ήδη πολλές, εκτίμησε πως όταν στο τέλος του μήνα οι επαγγελματίες του τουρισμού στη Σαμοθράκη θα κάνουν «ταμείο», θα βρεθούν αντιμέτωποι με συντριπτικά δυσμενέστερες συνθήκες απ' ό,τι με πέρυσι.
«Η λύση της Σαμοθράκης είναι να μπει μια εταιρεία που θα μας προσφέρει σταθερότητα και αξιοπιστία. Δεν μπορεί να εμφανίζει προβλήματα τόσο συχνά όσο εμφανίζει εδώ η δική μας εταιρεία. Δεν πρέπει να συνεχιστεί αυτό», σημείωσε ο κ. Βίτσας, απαντώντας για το ποια θα ήταν μια μόνιμη λύση για τα ακτοπλοϊκά προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά καιρούς το νησί.
«Μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος η Seajets, το Andros και το πλήρωμά του»
Σε ό,τι αφορά τα περιορισμένης, όπως σημειώνει, επεισόδια στο λιμάνι της Σαμοθράκης τα ξημερώματα του Δεκαπενταύγουστου, με την άφιξη του «Andros Jet», ο κ. Βίτσας τόνισε ότι για την κατάσταση αυτή δεν ευθύνεται ούτε το πλοίο και το πλήρωμά του ούτε η εταιρεία.
«Αυτό που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι σ' αυτό δεν ευθύνεται ούτε το "Andros Jet" και το πλήρωμά του ούτε η "Seajets". Ίσα ίσα, τους ανθρώπους αυτούς πρέπει να τους ευχαριστήσουμε καθώς άφησαν μια γραμμή στις Κυκλάδες -προφανώς πιο συμφέρουσα- άλλαξαν το πρόγραμμά τους, ταλαιπωρήθηκαν πολύ, το πλήρωμα δούλευε νυχθημερόν σε συνθήκες δύσκολες για να ανταποκριθεί και γενικά και η "Seajets" και το πλήρωμα φέρθηκαν με τον καλύτερο τρόπο», υπογράμμισε ο κ. Βίτσας.
«Δεν είναι μέρος του προβλήματος, είναι μέρος της λύσης», ανέφερε χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Σαμοθράκης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.