- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Ο ελληνικός Ερυθρός Σταυρός στις φωτιές της Εύβοιας
Περισσότεροι από σαράντα εθελοντές Σαμαρείτες - Διασώστες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού βρίσκονται στην Εύβοια
![sofia-neta.jpg sofia-neta.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/sofia-neta.jpg)
![thumbnail_foties_1photo_140819.jpg thumbnail_foties_1photo_140819.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/08/14/thumbnail_foties_1photo_140819.jpg)
O ελληνικός Ερυθρός Σταυρός δίνει το «παρών» στην Εύβοια με περισσότερους από σαράντα εθελοντές Σαμαρείτες - Διασώστες
Περισσότεροι από σαράντα εθελοντές Σαμαρείτες - Διασώστες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού βρίσκονται από χθες το πρωί, αλλά και καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας, στις πληγείσες περιοχές στην Εύβοια και συνδράμουν τις αρμόδιες Αρχές στο τιτάνιο έργο τους.
Συγκεκριμένα, οι εθελοντές του Ε.Ε.Σ. επιχείρησαν ήδη, για προληπτικούς λόγους, στην εκκένωση της παιδικής κατασκήνωσης που βρίσκεται στα Πολιτικά Ευβοίας. Από χθες λειτουργεί σταθμός Πρώτων Βοηθειών στο Δημαρχείο στα Ψαχνά, με εθελοντές Σαμαρείτες – Διασώστες, Νοσηλευτικής και Κοινωνικής Πρόνοιας, για την αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών όπως αναπνευστικά προβλήματα και εγκαύματα.
Παράλληλα, δεκαεπτά ειδικά εκπαιδευμένοι εθελοντές Σαμαρείτες – Διασώστες επιχειρούν στο μέτωπο της φωτιάς στο Μακρυμάλλη, βοηθώντας τα χερσαία τμήματα της Πυροσβεστικής στην κατάσβεση της φωτιάς.
Οι Εθελοντές του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού από τα τμήματα Χαλκίδας (με επικεφαλής τον Πρόεδρο του Π.Σ και αρχηγό του Τμήματος Σαμαρειτών Χαλκίδας κ. Ι Δεληγιάννη), Αθήνας (με επικεφαλής την Υπαρχηγό του Τμήματος Σαμαρειτών Αθηνών κ. Κ. Σακελλαρίου) και Πειραιά (με επικεφαλής τον Αρχηγό του Τμήματος Σαμαρειτών Πειραιά κ. Α. Τσάκωνα, )συνεχίζουν να βρίσκονται, αυτές τις δύσκολες ώρες, δίπλα στην Πολιτεία και στους πολίτες, καταβάλλοντας για όσο χρειαστεί, κάθε δυνατή προσπάθεια.
Όπως αναφέρει ο Πρόεδρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Dr. Αντώνιος Αυγερινός, «Είμαστε υπερήφανοι για τους εθελοντές μας που ανταποκρίθηκαν άμεσα στην πρόσκληση και μετέβησαν στις πληγείσες περιοχές και τους ευχαριστούμε θερμότατα».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.