- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
ΛΑΓΗΕ: Διεκδικούμε από την Energa 115 εκατ. ευρώ
Ο ΛΑΓΗΕ για την αποφυλάκιση Αριστείδη Φλώρου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![floros floros](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/16/floros.jpg)
Ο ΛΑΓΗΕ επισημαίνει ότι εξακολουθεί να διεκδικεί με κάθε ένδικο μέσο από τον όμιλο εταιριών ENERGA A.E.και από την HELLAS POWER A.E. και τους υπευθύνους αυτών, το ποσόν των περίπου 115 εκατομμυρίων ευρώ.
Με αφορμή τη σημερινή απόφαση αποφυλάκισης του κ. Αριστείδη Φλώρου, ο δημόσιος φορέας ΔΑΠΕΕΠ (πρώην ΛΑΓΗΕ) επισημαίνει σε ανακοίνωση ότι «εξακολουθεί να διεκδικεί με κάθε ένδικο μέσο από τον όμιλο εταιριών ENERGA A.E.και από την HELLAS POWER A.E. και τους υπευθύνους αυτών, το ποσόν των περίπου 115 εκατομμυρίων ευρώ που αντιστοιχεί στο έλλειμμα των συναλλαγών ΗΕΠ (Ημερήσιος Ενεργειακός Προγραμματισμός) και τέλος ΑΠΕ (Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας) που δημιούργησαν οι εταιρείες αυτές μετά τη διαγραφή τους από το Μητρώο Συναλλαγών ΗΕΠ, καθώς εάν το έλλειμμα αυτό δεν καλυφθεί από αυτούς που το δημιούργησαν, το ποσό αυτό θα κληθεί τελικώς να καταβάλει ο Έλληνας καταναλωτής και φορολογούμενος».
Όπως αναφέρει ο ΔΑΠΕΕΠ, ο κ. Α. Φλώρος έχει καταδικασθεί με την υπ.αριθμ.534/2017 απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων για κακουργηματική υπεξαίρεση μεγάλων χρηματικών ποσών, λαθρεμπορία και νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
6 χρόνια από τη φονική πυρκαγιά της 23ης Ιουλίου
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
Αναλυτικά τα σημεία και οι ώρες
Kάνουν λόγο για «πλήθος» σχετικών «συμβάντων» στο παρελθόν
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.