Στο πλευρό της 8χρονης Αλεξίας ο Ιερώνυμος (video)
«Είδαμε το παιδάκι, είδαμε τους γιατρούς και για πρώτη φορά παρουσιάζεται μια χαραμάδα ελπίδας»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος στη μικρή Αλεξία: Μακάρι ο Αναστάς Κύριος να δώσει δύναμη Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος στη μικρή Αλεξία: Μακάρι ο Αναστάς Κύριος να δώσει δύναμη](/images/1074x600/3/jpg/files/YouTube/swotVbLLfHs.jpg)
Την 8χρονη Αλεξία στο Παίδων επισκέφθηκε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος
Το Νοσοκομείο Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού» επισκέφθηκε σήμερα ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, προκειμένου να ενημερωθεί για την εξέλιξη της υγείας της 8χρονης Αλεξίας, που χτυπήθηκε από σφαίρα την Κυριακή του Πάσχα και δίνει τη μάχη για τη ζωή της, αλλά και να συμπαρασταθεί στους γονείς της.
«Μιλήσαμε με τους γιατρούς και για πρώτη φορά από ό,τι φαίνεται παρουσιάζεται μία χαραμάδα ελπίδας. Νομίζουν ότι αν συνεχίσει αυτή η βελτίωση, θα έχουμε προχωρήσει καλύτερα», δήλωσε ο Προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας και πρόσθεσε: «Πιστεύουμε ότι το παιδί θα ξεπεράσει τις δυσκολίες, όμως θέλει έναν αγώνα από το ίδιο το παιδί, δηλ. την αντοχή του, από τους γονείς και το περιβάλλον και κυρίως από το ιατρικό προσωπικό, που ομολογουμένως κάνει απεγνωσμένες προσπάθειες, συνεχώς και με επιμονή. Να ευχηθούμε ο Θεός, ο Αναστάς Κύριος να του δώσει τη δύναμη να ξεπεράσει αυτή τη δυσκολία. Ας ευχηθούμε όλοι μας μέσα από την καρδιά μας το παιδάκι αυτό να ξαναπαίξει στην αυλή του σπιτιού του».
Από την πλευρά του, ο διοικητής του νοσοκομείου, Εμμανουήλ Παπασάββας, δήλωσε πως το παιδί «παραμένει στη ΜΕΘ διασωληνωμένο, σε βαθιά καταστολή. Όσο περνάνε οι μέρες, αυτό είναι αισιόδοξο μήνυμα για όλους εμάς, ευελπιστούμε, και με τη βοήθεια του Θεού, να αρχίσει σταδιακά η διαδικασία της αποσωλήνωσης. Αν όλα πάνε καλά, θα χρειαστούμε σίγουρα δύο - τρεις μέρες ακόμη».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.