- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Ζάκυνθος: Τι θα αλλάξει για τους επισκέπτες στην παραλία Ναυάγιο
Ο καθηγητής Ευθύμης Λέκκας εξηγεί
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![zante zante](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/03/28/zante.jpg)
Επτά περίπου μήνες μετά από το περιστατικό κατολίσθησης βράχων, που είχε σημειωθεί στη διάσημη παραλία «Ναυάγιο», στη Ζάκυνθο, το πρώτο σχέδιο διαχείρισης των επισκεπτών για τη εμβληματική παραλία της Ελλάδας είναι γεγονός. «Έχουμε κάνει σημαντικές προόδους. Το πρόβλημα από εμάς είχε επισημανθεί πριν από τρία χρόνια, όταν μέσω προγράμματος είχαμε ασχοληθεί με 13 παραλίες στον ελληνικό χώρο μεταξύ των οποίων και το Ναυάγιο στη Ζάκυνθο, ίσως η πιο πολυφωτογραφημένη παραλία στον κόσμο, με επισκεψιμότητα τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου ανθρώπων κάθε χρόνο» εξήγησε μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό του ΑΠΕ- ΜΠΕ, «Πρακτορείο 104,9 FM», o καθηγητής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ευθύμης Λέκκας, πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, διευθυντής του Τομέα Δυναμικής, Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας.
Τρεις ζώνες στο σχέδιο διαχείρισης των επισκεπτών στην παραλία «Ναυάγιο»
«Είμαστε στην ευχάριστη θέση να δώσουμε το πρώτο σχέδιο διαχείρισης των επισκεπτών στην παραλία Ναυάγιο της Ζακύνθου μέσα από έναν καθορισμό και μια οριοθέτηση περιοχών» σημείωσε ο κ.Λέκκας, πρόεδρος και του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ) κι εξήγησε ότι προβλέπονται τρεις ζώνες: στην πρώτη η πρόσβαση είναι ελεύθερη με κάποιους όρους, η δεύτερη είναι μια ζώνη επιτηρούμενη την οποία αμέσως μετά από π.χ μια βροχή ή έναν σεισμό θα πρέπει να μην την επισκέπτονται οι τουρίστες, και η τρίτη είναι μια ζώνη απαγορευμένη. Πρόσθεσε πως οι τρεις ζώνες αντιστοιχούν σε διάφορους βαθμούς διακινδύνευσης, ώστε αφενός μεν οι επισκέπτες να είναι ασφαλείς, αφετέρου να υπάρχει και η επισκεψιμότητα. «Δεν μπορούσαμε σε καμία περίπτωση να απαγορεύσουμε την επισκεψιμότητα, υπάρχει και το οικονομικό κόστος, γενικότερα όμως δεν πρέπει να αποκλείουμε τους ξένους από να επισκέπτονται τη χώρα μας, να τη θαυμάζουν», σημείωσε ο πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Διευθυντής Τομέα Δυναμικής, Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας του ΕΚΠΑ και ανακοίνωσε πως οι σχεδιασμοί προχωρούν ταχύτατα. «Το σχέδιο διαχείρισης θα τεθεί σε εφαρμογή τις αμέσως επόμενες ημέρες αφού ολοκληρωθούν κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες, καθώς ο τουρισμός στην περιοχή αρχίζει πολύ νωρίς και θα δοθεί σε χρήση η παραλία», εξήγησε.
Σε ό,τι αφορά τώρα τις αναγκαίες διεργασίες ή/και τις παρεμβάσεις που μπορεί να απαιτηθούν, ο κ.Λέκκας σημείωσε πως με βάση την επιστημονική θεώρηση δεν υπάρχουν ανεβασμένες απαιτήσεις, είναι όμως ανάγκη να υπάρχει ολοκληρωμένη σηματοδότηση, ενώ στην επιτηρούμενη ζώνη θα πρέπει «να βρίσκονται ένα, δύο άτομα τα οποία θα ελέγχουν την εφαρμογή των κανόνων».
Σχεδιασμός και για άλλες παραλίες του Ιονίου Πελάγους
Ερωτηθείς για άλλες περιοχές της επικράτειας, στις οποίες θα μπορούσαν ενδεχομένως να εφαρμοστούν λύσεις που σχετίζονται με τα επιστημονικά αποτελέσματα που έχουν εξαχθεί από το νησί της Ζακύνθου, ο κ.Λέκκας αποκάλυψε πως γίνονται συζητήσεις και με άλλες περιφέρειες σε όλη την Ελλάδα, επί του παρόντος όμως υπάρχει επικέντρωση στα Ιόνια νησιά «επειδή εκεί είναι και το ευρωπαϊκό ενδιαφέρον λόγω δεδομένων ευρωπαϊκών προγραμμάτων», ενώ παραμένει ως πρωταρχικός στόχος των ειδικών επιστημόνων της χώρας «να αποκτήσουμε και τεχνογνωσία ούτως ώστε να την εφαρμόσουμε και αλλού».
Σε αυτό το πλαίσιο και για την περίπτωση το Ιόνιου Πελάγους, ο κ.Λέκκας εξήγησε πως υπάρχει σχετικός σχεδιασμός: «ήδη καλούμαστε να εφαρμόσουμε ανάλογα μέτρα σε εννέα παραλίες στα Ιόνια νησιά, παραλίες όπως οι Εγκρεμνοί, το Πόρτο Κατσίκι, ο Άγιος Νικήτας στη Λευκάδα, έτσι ώστε οι τουρίστες που θα βρεθούν σε τέτοιες περιοχές να έχουν ελαχιστοποιημένους κινδύνους ατυχήματος. Να κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε και να μειώσουμε όσο είναι αυτό εφικτό, τα ατυχήματα», τόνισε ο πρόεδρος Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και Διευθυντής του Τομέα Δυναμικής, Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.