Έλληνας ο καλύτερος πιλότος του ΝΑΤΟ
Πρώτη μεγάλη διάκριση για τα «Φαντάσματα» της 337 Μοίρας της 110 Πτέρυγας Μάχης Λάρισας
Καλύτερος πιλότος του ΝΑΤΟ ψηφίστηκε ο Έλληνας Βασίλης Κοντόπουλος στο πλαίσιο εκπαιδευτικής άσκησης στην αεροπορική βάση Los Llanos στο Αλμπαθέτε της Ισπανίας.
Στην ίδια άσκηση η 337 Μοίρα της 110 Πτέρυγας Μάχης Λάρισας αναδείχθηκε πρώτη.
Για τα «Φαντάσματα», όπως αποκαλείται η συγκεκριμένη Μοίρα, αυτή είναι η πρώτη διάκριση τέτοιου επιπέδου.
Υπενθυμίζεται ότι τον περασμένο Οκτώβριο στην 110 ΠΜ, φιλοξενήθηκαν 11 αεροσκάφη F-16 και ένα αεροσκάφος ιπτάμενο ραντάρ G550H της Πολεμικής Αεροπορίας του Ισραήλ, «στο πλαίσιο του Προγράμματος Αμυντικής Συνεργασίας των δύο χωρών» ενώ τον περασμένο Νοέμβριο, τέσσερα μαχητικά της F-16 Block 52+ έφθασαν «στο Βορειότερο πλάτος που έχει βρεθεί ελληνικό μαχητικό», στο Μπόντο της Νορβηγίας.
Συμμετέχοντας στην άσκηση «Trident Juncture 2018», τη μεγαλύτερη άσκηση του ΝΑΤΟ μετά τον «Ψυχρό πόλεμο» που διεξήχθη στα «σύνορα» με τη Ρωσία, στη Νορβηγία, στο έδαφος καθώς και στον εναέριο και θαλάσσιο χώρο της Νορβηγίας, της Σουηδίας και της Φινλανδίας.
Άσκηση όπου η 337 Μοίρα «ανέλαβε αποστολές σύμφωνες με τον ρόλο της Μοίρας, τόσο σε εθνικό όσο και σε ΝΑΤΟϊκό πλαίσιο, με σκοπό την εξοικείωση και τη συνεργασία όλου του προσωπικού, σύμφωνα με τα πρότυπα και τις διαδικασίες του ΝΑΤΟ».
Αναβαθμισμένη πλέον στον χάρτη του ΝΑΤΟ είναι και η ίδια η 110 ΠΜ αφού όπως είναι γνωστό - στο πλαίσιο της νέας ελληνοαμερικανικής στρατιωτικής συνεργασίας – στη Λάρισα φιλοξενούνται τα μη επανδρωμένα κατασκοπευτικά (ΜQ-9 Reaper) αεροσκάφη της 401ης AEG Det1 της Πολεμικής αεροπορίας των ΗΠΑ.
Η αντιπροσωπεία της 337 Μοίρας (με επτά ιπτάμενους και δεκάδες μηχανικούς υποστήριξης της 110 ΠΜ) με 4 αεροσκάφη F-16 Block 52+ βρέθηκε για περισσότερο από δύο εβδομάδες στην Ισπανία συμμετέχοντας στην πρώτη εκπαιδευτική σειρά αέρος για το 2019 του Προγράμματος Τακτικής Ηγεσίας του ΝΑΤΟ (Tactical Leadership Programme - TLP) που υλοποιήθηκε στην αεροπορική βάση Los Llanos στο Αλμπαθέτε της Ισπανίας. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε προχθές Παρασκευή, 1η Μαρτίου.
Συμμετοχή της 337 Μοίρας στην 1η Εκπαιδευτική Σειρά Αέρος του TLP 2019 https://t.co/LISmQkiB04
— Hellenic Air Force (@HAFspokesman) March 4, 2019
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.