![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![vrisi vrisi](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/03/07/vrisi.jpg)
Την απόφαση να σφραγίσει προσωρινά την πηγή ύδρευσης στη θέση Μπουμπουνάρι που τροφοδοτεί το δίκτυο ύδρευσης της πόλης της Καστοριάς, έλαβε χθες ο πρόεδρος της ΔΕΥΑ Καστοριάς, Στέλιος Φουλίρας. Έπειτα από μετρήσεις, διαπιστώθηκαν συγκεντρώσεις Τριχλωροαιθάνιου τέσσερις μονάδες πάνω από το επιτρεπτό όριο, με αποτέλεσμα η διοίκηση της επιχείρησης να θέσει εκτός του δικτύου ύδρευσης τη συγκεκριμένη πηγή.
Ο κ. Φουλίρας σε δηλώσεις του ανάφερε ότι «η συγκεκριμένη πηγή λειτουργεί ως εφεδρική και ενεργοποιείται υποστηρικτικά, όταν υπάρχει αυξημένη ζήτηση στο δίκτυο ύδρευσης της πόλης». Σημείωσε, ακόμη, ότι μπορεί οι συγκεντρώσεις του τριχλωροαιθάνιου στην έξοδο της πηγής να ήταν 4 μονάδες πάνω από τα επιτρεπτά όρια, όμως στο νερό του δικτύου που τροφοδοτούσε την πόλη η ανίχνευσή του κυμαινόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Το τριχλωροαιθάνιο είναι ένας ισχυρός διαλύτης που χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγω στη βιομηχανία και πριν από καιρό εντοπίσθηκε σε πηγή ύδρευσης του Άργους Ορεστικού Καστοριάς, καθώς και στο δημοτικό διαμέρισμα του Δισπηλιού. Ο κ. Φουλίρας συμπλήρωσε ότι τόσο για το συμβάν όσο και για τις ενέργειες που έγιναν έχει ενημερωθεί ο εισαγγελέας Καστοριάς, καθώς και οι αρμόδιες Αρχές και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του Κράτους. Δείγματα νερού από τη συγκεκριμένη πηγή έχουν σταλεί και σε εργαστήρια του ΑΠΘ, όπου αναμένονται τα αποτελέσματα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.