- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Η κακοκαιρία φέρνει αλλαγές στο Πατρινό Καρναβάλι
Σε στεγασμένους χώρους μεταφέρονται τα ραντεβού των καρναβαλιστών
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![patrinokarnavali patrinokarnavali](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/23/patrinokarnavali_0.jpg)
Αλλαγές στο πρόγραμμα εκδηλώσεων του Πατρινού Καρναβαλιού φέρνει η κακοκαιρία «Ωκεανίς» που σαρώνει τη χώρα.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με ανακοίνωση της διοργάνωσης, το ραντεβού των μικρών καρναβαλιστών που είχε προγραμματιστεί στα Ψηλά Αλώνια το σήμερα, με την Κεντρική Καρναβαλούπολη μεταφέρεται σε στεγασμένους χώρους στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.
Η είσοδος των μικρών καρναβαλιστών, συνοδών και επισκεπτών θα γίνεται από την οδό Γιάννη Ρίτσου. Στις εκδηλώσεις του Σαββάτου, που θα πραγματοποιηθούν από τις 10.30 π.μ. έως τις 2 μ.μ. θα συμμετάσχουν Δημοτικά Σχολεία και Σύλλογοι, με τα δικά τους θεάματα (θεατρικά σκετς ή παντομίμες ή χορευτικά).
Οι δράσεις περιλαμβάνουν:
– Παράσταση ακροβατικής – χορού – κλοουνερί – διαδραστικό εργαστήρι θεατρικού παιχνιδιού «Ο Μαουρίσιο θέλει να πάει ψηλά».
– Παράσταση από τους «X-Saltibagos», αποτελούμενη από έναν ξυλοπόδαρο και έναν ζογκλέρ διάρκειας, με ζογκλερικά, ταχυδακτυλουργικά, ακροβατικά και συμμετοχή του κοινού.
– Γαϊτανάκι από το Χορευτικό του Χρήστου Γιαννόπουλου.
– Χορευτικά από το «Athletic Dance Studio».
– Κατασκευή Μάσκας – Καπέλου.
– Καρναβαλικά χτενίσματα και Facepainting από το 6ο ΕΠΑΛ Πάτρας.
Χορός, τραγούδι, ομαδικά, διαδραστικά παιχνίδια, παραστάσεις με πρωταγωνιστές τα ίδια τα παιδιά, παιχνίδια και παραμυθένια ατμόσφαιρα θα δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες για να δημιουργήσουν μια πανέμορφη Καρναβαλούπολη, ιδανική για να περάσουν υπέροχα τα παιδιά!
Επίσης το «Baby Rally», που είχε προγραμματιστεί για την Κυριακή 24 Φλεβάρη στις 10.30 έως τις 14.00, θα μεταφερθεί το Σάββατο 2 Μάρτη με αφετηρία εκκίνησης τα Σχολεία Νίκου Τεμπονέρα και τερματισμό την πλατεία Υψηλών Αλωνίων. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με δεξιότητες, παιχνίδια και καρναβαλικά δρώμενα στην πλατεία. Το «Βaby Rally» πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Σύστημα Λυκόπουλων.
Η Φάση πλατείας του Κρυμμένου Θησαυρού που είχε προγραμματιστεί να γίνει στην πλατεία Γεωργίου Α΄ την Κυριακή 24 Φλεβάρη, αλλάζει χώρο και μεταφέρεται στο ΠΕΑΚ στις 9.30 το πρωί.
Το θέατρο δρόμου με τίτλο «Κόβουμε τα νήματα», το οποίο παρουσιάζει η ομάδα των εφήβων του Θεατρικού Εργαστηρίου του ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας και είχε προγραμματιστεί για το σήμερα στις 19.00 στον πεζόδρομο της Αγίου Νικολάου μεταξύ Ρήγα Φεραίου και Αγίου Ανδρέου, μεταφέρεται στο ίδιο χώρο και ώρα το Σάββατο 2 Μάρτη.
Το Λαϊκό Θεατρικό Δρώμενο, στο πλαίσιο εκδηλώσεων του Πατρινού που είχε προγραμματιστεί για σήμερα και ώρα 19.00 στην πλατεία Αγίας Σοφίας, μεταφέρεται το Σάββατο 2 Μάρτη και ώρα 20.00 στην πλατεία Γεωργίου Α΄.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.