- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Έκτακτα μέτρα του δήμου Αθηναίων για την αντιμετώπιση του χιονιά
Σε κατάσταση ετοιμότητας λόγω των προγνώσεων της ΕΜΥ για επιδείνωση του καιρού
Σε κατάσταση ετοιμότητας έχει τεθεί ο δήμος Αθηναίων, λόγω των προγνώσεων της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας για επιδείνωση του καιρού και παγετό στην πρωτεύουσα. Η Πολιτική Προστασία του δήμου Αθηναίων, στο πλαίσιο των επιχειρησιακών σχεδίων αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών, προχωρεί στη λήψη προληπτικών συγκεκριμένων μέτρων για την ασφάλεια των πολιτών:
1. Α. Για την υποδοχή και προστασία των αστέγων από το ψύχος,αυξάνεται ο αριθμός των διατιθέμενων θερμαινόμενων χώρων σε τρεις. Οι χώροι τελούν υπό τον συντονισμό της διεύθυνσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης και είναι:
i) Σοφοκλέους 66, στον χώρο του Κέντρου Υποδοχής και Αλληλεγγύης του δήμου Αθηναίων (ΚΥΑΔΑ)
ii) Πανόρμου 17, Λέσχη Φιλίας Αμπελοκήπων του δήμου Αθηναίων
iii) Αίμωνος 9, Λέσχη Φιλίας Κολοκυνθούς
Β. Συνεργεία, καθώς και η Κινητή Μονάδα Φροντίδας του Κέντρου Υποδοχής και Αλληλεγγύης του δήμου Αθηναίων, θα συνεχίσουν να πραγματοποιούν επιτόπιες παρεμβάσεις (street work) σε σημεία που βρίσκονται άστεγοι συμπολίτες μας, μοιράζοντας ρόφημα, κουβέρτες και είδη πρώτης ανάγκης και ενημερώνοντάς τους για τη λειτουργία των δύο θερμαινόμενων χώρων.
2 Κλιμάκια της Δημοτικής Αστυνομίας βρίσκονται σε επιφυλακή εποπτεύοντας τους θερμαινόμενους χώρους αλλά και με εποχούμενες περιπολίες θα διανέμουν φαγητό και κουβέρτες σε άστεγους συμπολίτες μας.
3. Βρίσκονται σε ετοιμότητα τα ακόλουθα μηχανήματα με τοναπαιτούμενο εξοπλισμό, από τις διευθύνσεις Kαθαριότητας. Oδοποιίας,Aποχέτευσης και Kοινοχρήστων Χώρων:
α) Φορτωτής με εκχιονιστικό μαχαίρι
β) Βυτίο με εκχιονιστικό μαχαίρι
γ) Δύο μηχανήματα για ρίψη αλατιού
δ) Μηχανήματα για εκχιονισμό (JCB, φορτηγά)
4. Η διεύθυνση Παιδικής Ηλικίας και η διοίκηση του Δημοτικού Βρεφοκομείου Αθηνών του δήμου Αθηναίων, σε συντονισμό και με την Περιφέρεια Αττικής, θα κρίνουν κατά πόσο είναι ασφαλής η λειτουργία των σχολείων και των δημοτικών βρεφονηπιακών σταθμών
5. Επάρκεια αποθηκευμένου αλατιού
«Η Πολιτική Προστασία του δήμου Αθηναίων φροντίζει πάντα για τη διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού, των υλικών μέσων και του εξοπλισμού σύμφωνα με τον επιχειρησιακό σχεδιασμό για να επιτύχει την πρόληψη πιθανών συνεπειών του ψύχους και την αντιμετώπισή τους» σημείωσε ο υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας, αντιδήμαρχος κ. Γιώργος Μπρούλιας.
Ο δήμος Αθηναίων ζητεί τη συνεργασία των κατοίκων και των επισκεπτών της πόλης. Για οποιαδήποτε πληροφορία οι πολίτες μπορούν να απευθύνονται στην 24ωρη γραμμή επικοινωνίας του δήμου Αθηναίων, στο 1595.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.