Το «Blue Star Δήλος» έδεσε πρώτο στο λιμάνι του Πειραιά για το 2019 (εικόνες, video)
Τους υποδέχθηκε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Blue Star Delos Blue Star Delos](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/01/01/blue-star-delos.jpg)
Ο υπουργός Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής, Φώτης Κουβέλης και ο αναπληρωτής Υπουργός Νεκτάριος Σαντορινιός, συνοδευόμενοι από τη φυσική ηγεσία του Λιμενικού Σώματος-Ελληνική Ακτοφυλακή, υποδέχτηκαν το 2019 στο 1ο Λιμενικό Τμήμα του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά.
![Φώτης Κουβέλης Φώτης Κουβέλης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_1542.jpg)
Ο υπουργός Ναυτιλίας έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του 1ου Τμήματος και ευχήθηκε υγεία και ευτυχία στα στελέχη του Λιμενικού που έκαναν βάρδια στο Τμήμα, ενώ λίγο μετά τα μεσάνυχτα κατέπλευσε στον Πειραιά το «Blue Star Δήλος», το πρώτο πλοίο που μπήκε στο λιμάνι για το 2019, και οι κ.κ. Κουβέλης και Σαντορινιός, συνοδευόμενοι από τη φυσική ηγεσία του Λ.Σ. ανέβηκαν στο πλοίο και αντάλλαξαν ευχές με τον πλοίαρχο, το πλήρωμα, και τους επιβάτες.
«Εύχομαι καλή χρονιά σε όλες και όλους, το 2019 να είναι ευτυχές, δημιουργικό, γεμάτο προκοπή για όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες, για όλους τους πολίτες της Ελλάδας. Εύχομαι στους ναυτικούς μας άνδρες και γυναίκες να έχουν καλές θάλασσες και να φροντίζουν πάντοτε αυτό που έχουν αποφασίσει να υπηρετούν, την ελληνική ναυσιπλοΐα, την ελληνική ναυτοσύνη. Τους εύχομαι να είναι γεροί και δυνατοί. Εύχομαι σε όλους τους νησιώτες, κάθε καλό, τους εύχομαι προκοπή, τους εύχομαι να μετέχουν σε αυτό που χαράσσεται στη νέα περίοδο της πατρίδας μας, στην ανάπτυξη, στην ομόνοια, στη συνεννόηση, στην προκοπή. Χρόνια Πολλά σε όλους, ευτυχισμένο το 2019» δήλωσε κ. Κουβέλης.
![Φώτης Κουβέλης Φώτης Κουβέλης](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_1506.jpg)
Ο κ. Σαντορινιός, από την μεριά του, ευχήθηκε «υγεία και πρόοδο σε όλους τους Έλληνες Ναυτικούς, καλά ταξίδια, και καλή επιστροφή στην πατρίδα». «Στόχος μας είναι το 2019 να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα, όχι μόνο τις πολιτικές που ξεκινήσαμε, αλλά κυρίως να διατηρήσουμε ζωντανή την ελπίδα για ένα μέλλον που θα χαράξουμε τη δική μας αυτόνομη πορεία, σε μια Ευρώπη με Δημοκρατία, Κοινωνική Δικαιοσύνη και Αλληλεγγύη», τόνισε.
Στη συνέχεια οι δύο υπουργοί συνοδευόμενοι από τη φυσική ηγεσία του Λιμενικού Σώματος μετέβησαν στο Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Αρχηγείου Λ.Σ. -ΕΛΛ. ΑΚΤ. όπου χαιρέτησαν όλο το προσωπικό που είχε βάρδια και μίλησαν με πληρώματα έξι ελληνικών εμπορικών πλοίων, που εκείνη την ώρα έπλεαν στη νότια Σινική θάλασσα, στην Αραβική θάλασσα, στον Ατλαντικό ωκεανό, στον κόλπο του Άντεν, στον ανατολικό Ινδικό ωκεανό και στη θάλασσα της νότιας Κίνας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.