- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ο Μίκης Θεοδωράκης επίτιμος πρόεδρος στο Μουσείο Προσφυγικού Πολιτισμού
«Η κιβωτός της Ρωμιοσύνης» θα βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του νέου γηπέδου της ΑΕΚ
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![4262102.jpg 4262102.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/14/4262102.jpg)
Ο κορυφαίος μουσικοσυνθέτης Μίκης Θεοδωράκης συμμετέχει ως επίτιμος πρόεδρος, στην Επιστημονική Επιτροπή του Μουσείου Προσφυγικού Πολιτισμού.
Η επιτροπή παρουσιάστηκε σήμερα σε τελετή που έγινε στο αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης, παρουσία του διοικητικού ηγέτη της ΠΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρη Μελισσανίδη.
«Η κιβωτός της Ρωμιοσύνης» θα βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του νέου γηπέδου της ΑΕΚ και την επιστημονική επιτροπή συγκροτούν μεγάλες προσωπικότητες.
![4620491.jpg 4620491.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/4620491.jpg)
Πρόεδρος είναι η βυζαντινολόγος ιστορικός Ελένη Γλυκατζή-Αρβελέρ και στην τιμητική επιτροπή βρίσκονται ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς, ο μουσικοσυνθέτης Λευτέρης Παπαδόπουλος και ο τραγουδιστής Γιώργος Νταλάρας.
Μέλη της επιστημονικής επιτροπής είναι ο πρόεδρος της ερασιτεχνικής ΑΕΚ Αλέξης Αλεξίου, ο ηθοποιός Γιάννης Βούρος, ο μητροπολίτης Νέας Ιωνίας Νέας Φιλαδέλφειας Γαβριήλ, ο θεατρολόγος Κώστας Γεωργουσόπουλος, η ηθοποιός και πολιτικός Άντζελα Γκερέκου, ο τραγουδιστής Παντελής Θαλασσινός, ο οικονομολόγος Θεόφιλος Καστανίδης, ο αρχιτέκτονας Θανάσης Κυρατσούς, ο ζωγράφος Ιωάννης Μετζικώφ, ο διδάκτωρ Πανεπιστημίου Ανδρέας Μπαλτάς, ο σκηνοθέτης Τάσος Μπουλμέτης, ο καθηγητής ΕΜΠ Νίκος Ουζούνογλου, η ιστορικός Αρχοντία Παπαδόπουλου, ο δάσκαλος Χάρης Σαπουντζάκης, ο παλαίμαχος τερματοφύλακας της ΑΕΚ Στέλιος Σεραφείδης, ο καθηγητής ιστορίας Κώστας Φωτιάδης, ο ιστορικός Κυριάκος Χήνας και ο Υπουργός Επικρατείας Αλέκος Φλαμπουράρης.
Η επιστολή αποδοχής προς τον Δημήτρη Μελισσάνιδη
Με μια συγκινητική επιστολή προς τον Δημήτρη Μελισσανίδη, ο Μίκης Θεοδωράκης αποδέχτηκε την πρόταση για τη θέση του επίτιμου προέδρου της Επιστημονικής Επιτροπής του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού. Ο κορυφαίος Έλληνας μουσικοσυνθέτης, με καταγωγή από τη Μικρά Ασία, τόνισε τη σημασία της δημιουργίας αυτού του Μουσείου στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, τόσο για την διατήρηση της ιστορικής μνήμης, όσο και για τον ρόλο που μπορεί να παίξει αναφορικά με το «σήμερα» και το «αύριο» του τόπου.
Η επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη:
«Αγαπητέ κ. Μελισσανίδη,
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί με την ίδρυση του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού χαρίζετε στους Έλληνες ένα πολύτιμο βήμα για την ανάδειξη του τεράστιου πλούτου και της μεγάλης συνεισφοράς της Μικράς Ασίας στη διαμόρφωση της σύγχρονης Ελλάδας.
Για όλους εμάς που μεγαλώσαμε με τη βαθιά πληγή του ξεριζωμού από την μητρική γη, το Μουσείο αυτό αποτελεί φόρο τιμής για όλους εκείνους που χάθηκαν ή που ξεριζώθηκαν από τα ιερά χώματα από τα οποία ξεκίνησε ο ελληνικός πολιτισμός πριν χιλιάδες χρόνια.
Η μεγάλη καταστροφή μας δείχνει ακόμα ανάγλυφα και το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ο εμφύλιος διχασμός: Στο μεγάλο, το απόλυτο, το ειδεχθές και ανεπανόρθωτο έγκλημα εναντίον του εαυτού μας, που έκοψε για πάντα τα φτερά ενός λαού προικισμένου και άξιου να βρίσκεται στην πρωτοπορία των πολιτισμένων λαών της οικουμένης.
Ας σκύψουμε λοιπόν σ' αυτόν τον μεγάλο καθρέφτη που θα είναι το νέο Μουσείο για να δούμε το πρόσωπό μας, μήπως στο μέλλον μπορέσουμε να διδαχθούμε από το παρελθόν μας, ώστε κάποτε αυτός ο βασανισμένος τόπος να καταφέρει να πάει μπροστά.
Η τιμή που μου κάνετε να μου προτείνετε να γίνω επίτιμος πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής του Μουσείου αυτού, είναι μεγάλη. Βεβαίως, όπως γνωρίζετε, τόσο η ηλικία μου όσο και η υγεία μου δεν μου επιτρέπουν την ενεργό συμμετοχή μου. Αν όμως αυτή η τιμής ένεκεν παρουσία μου βοηθάει την επίτευξη ενός τόσο υψηλού στόχου, με μεγάλη συγκίνηση την αποδέχομαι.
Σας ευχαριστώ θερμά και εύχομαι κάθε επιτυχία στο μεγαλόπνοο αυτό σχέδιο.
Με θερμούς χαιρετισμούς,
Μίκης Θεοδωράκης».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Η πρώην παίκτρια του MasterChef έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 39 ετών
Οι προσπάθειες για να τους προσφέρουν νερό
Μεγάλη κινητοποίηση κτηνιάτρων
Υποστήριξε ότι την απειλούσε για να μην μιλήσει σε κανέναν
Η φωτιά ξεκίνησε από δυο κεραυνούς που έπεσαν στην περιοχή Χιονότρυπα σε δυο διαφορετικά σημεία
Τι ανέφεραν μάρτυρες για τον φερόμενο ξυλοδαρμό του θύματος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.