![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![omonoia.jpg omonoia.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/10/18/omonoia.jpg)
Νέα στοιχεία από την εσωτερική έρευνα της ΕΛ.ΑΣ δείχνουν τη δράση των κουκουλοφόρων αλλά και την αντίδραση της αστυνομίας κατά τη διάρκεια της επίθεσης στο Α.Τ Ομονοίας το βράδυ της Δευτέρας.
Σύμφωνα με τα στοιχεία, που φέρνει στη δημοσιότητα η «Καθημερινή», από τις έως τώρα καταθέσεις των αστυνομικών και τα δεδομένα που έχουν καταγραφεί στο κέντρο επιχειρήσεων της ΓΑΔΑ προκύπτει ότι η καταδρομική επίθεση στο τμήμα σημειώθηκε στις 8.40 μ.μ., ενώ η πρώτη ενημέρωση του κέντρου επιχειρήσεων της ΓΑΔΑ έγινε στις 8.44 μ.μ. από περιπολικό του Α.Τ. Ομονοίας που κινείτο κοντά στην πλατεία.
Ένα λεπτό αργότερα, στις 8.45 μ.μ., για την επίθεση στο τμήμα ενημέρωσε μέσω ασυρμάτου ο οδηγός του λεωφορείου της ΕΛ.ΑΣ., που ήταν σταθμευμένο στη συμβολή της 3ης Σεπτεμβρίου με την οδό Βερανζέρου και το οποίο πυρπόλησαν οι κουκουλοφόροι, πετώντας μέσα μία βόμβα μολότοφ.
Την ομάδα των αναρχικών εντόπισαν δευτερόλεπτα πριν από την επίθεση δύο αστυνομικοί με πολιτικά από την Υποδιεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας, που εκτελούσαν περιπολία στο κέντρο της Αθήνας και τη στιγμή της επίθεσης βρίσκονταν στη συμβολή των οδών Βερανζέρου και Κοτοπούλη.
Ενημέρωσαν τους ανωτέρους τους για το επεισόδιο στις 8.45 μ.μ., αφού πρώτα χρειάστηκε να διαφύγουν τρέχοντας από το σημείο καταδιωκόμενοι από τους αναρχικούς που κατάλαβαν την ιδιότητά τους.
Οι επικεφαλής του κέντρου επιχειρήσεων της ΓΑΔΑ έδωσαν άμεσα εντολή να πάνε στο σημείο δικυκλιστές της ομάδας ΔΙ.ΑΣ., μία ομάδα ΟΠΚΕ καθώς και η διμοιρία των ΜΑΤ που βρισκόταν στη συμβολή της οδού Πατησίων με την οδό Ιουλιανού.
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία που τέθηκαν υπόψη της «Κ», η εντολή στις πρώτες ομάδες ΔΙ.ΑΣ. να συγκλίνουν στο Α.Τ. Ομονοίας δόθηκε στις 8.47 μ.μ., ενώ τα λεπτά που ακολούθησαν συνολικά πέντε ομάδες δίκυκλης αστυνόμευσης έσπευσαν στο σημείο.
Οι αστυνομικοί των ΜΑΤ κινήθηκαν πεζοί προς το σημείο της επίθεσης και χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά μέχρι να προσεγγίσουν το τμήμα της Ομονοίας.
Αντίθετα, οι συνάδελφοί τους από τη διμοιρία που βρίσκεται στον πεζόδρομο της οδού Τοσίτσα διατάχθηκαν να παραμείνουν στη θέση τους, καθώς μέσα στο Πολυτεχνείο βρίσκονταν άτομα και υπήρξε ανησυχία για το ενδεχόμενο επεισοδίων περιμετρικά του κτιρίου του ΕΜΠ.
Πάντως, παραμένει γεγονός ότι κανείς από τους δράστες δεν συνελήφθη, ενώ ουδείς στο εσωτερικό της ΕΛ.ΑΣ. μπορεί να προσδιορίσει με ασφάλεια το δρομολόγιο διαφυγής των αντιεξουσιαστών μετά την επίθεση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.