- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![giatroi.jpg giatroi.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/06/04/giatroi.jpg)
Έκπληξη προκαλεί η είδηση ότι η ΔΕΗ έκοψε το ρεύμα στην ιδιωτική κλινική city clinic στο Κέντρο της Αθήνας την ώρα μάλιστα που ήταν σε εξέλιξη τέσσερα χειρουργεία. Όπως τονίζει το healthreport, πρόκειται για μία υπόθεση που έχει αναστατώσει ασθενείς, συγγενείς αλλά και εργαζόμενους της ιδιωτικής κλινικής δεδομένου ότι νοσηλεύονται πάσχοντες που υποστηρίζονται μηχανικά ενώ την ώρα της διακοπής του ρεύματος ήταν σε εξέλιξηκαι χειρουργικές επεμβάσεις.
Ειδικότερα το πρωί της Τρίτης συνεργείο της ΔΕΗ έκανε την εμφάνισή του στην είσοδο της κλινικής με σκοπό να κόψει το ρεύμα στην κλινική παρότι μέσα νοσηλεύονταν δεκάδες ασθενείς.
«Ήταν μια …ευχάριστη στιγμή όταν διαπιστώσαμε με τι ταχύτητα μπορεί να λειτουργήσει τελικά το κράτος» λέει με ειρωνεία ο Πρόεδρος της κλινικής Γιώργος Μελισσουργός στο HealthReport.gr, δεδομένου ότι τα συνεργεία της ΔΕΗ έδρασαν μάλλον…αστραπιαία, όπως εξηγεί ο ίδιος «επέδειξαν ταχύτητα σχεδόν καλύτερη και από την Ελβετία».
Σύμφωνα με τον κ. Μελισσουργό, το χρέος της κλινικής στη ΔΕΗ είναι κοντά στα 104.000 ευρώ ενώ οι διαδικασίες που ακολουθήθηκαν ήταν ταχύτατες αφού ουσιαστικά δε δόθηκαν ούτε λίγα 24ωραστους υπευθύνους της κλινικής για να καταβάλουν όσα είχαν ζητηθεί.
«Μας ζήτησαν να αποπληρώσουμε το 60% του χρέους και τα υπόλοιπα σε 5 δόσεις, τη στιγμή που αυτό δεν συμβαίνει ποτέ στο δημόσιο ενώ σήμερα οφείλονται στη ΔΕΗ κοντά στα 2,5 δις ευρώ από διάφορες επιχειρήσεις», τονίζει.
Το ζήτημα είναι πάντως ότι οι νοσηλευόμενοι ασθενείς παραμένουν σε θαλάμους της κλινικής η οποία λειτουργεί με γεννήτρια ενώ είναι προγραμματισμένα να γίνουν και άλλα χειρουργεία.
Να σημειωθεί ότι η παροχή του ρεύματος διακόπηκε τελικώς το μεσημερι της Τρίτης, ενώ εξαιτίας …λάθους κόπηκε σε ολόκληρο το οικοδομικό τετράγωνο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.