Το Πολεμικό Ναυτικό γιορτάζει - Στα Ψαρά επιστρέφουν οι μπουρλοτιέρηδες της Επανάστασης (video, εικόνες)
Οι καρδιές του Κανάρη και του Μιαούλη και τα οστά της Μπουμπουλίνας έφτασαν στο νησί
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![psara1.jpg psara1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/06/05/psara1.jpg)
Τα Ψαρά είναι το νησί - σημείο αναφοράς όλων των εκδηλώσεων του Πολεμικού Ναυτικού με τίτλο «Μέγα Το Της Θαλάσσης Κράτος». Παράλληλα σε εξέλιξη βρίσκεται από την Κυριακή η άσκηση «ΚΑΤΑΙΓΙΣ 2018» με τις ναυτικές δυνάμεις της Ελλάδας να απλώνονται στο Αιγαίο. Σύμφωνα με την ηγεσία του υπουργείου Άμυνας είναι μια επίδειξη δύναμης απέναντι στην τουρκική προκλητικότητα και την αμφισβήτηση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων.
![psara2.jpg psara2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/psara2.jpg)
Παρουσία της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας του υπουργείου Εθνικής Άμυνας θα πραγματοποιηθούν μια σειρά εκδηλώσεων στα Ψαρά με βασική την απόδοση τιμών στους Ναυάρχους Κωνσταντίνο Κανάρη, Ανδρέα Μιαούλη και Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα.
![psara4.jpg psara4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/psara4.jpg)
Για το λόγο αυτό μεταφέρθηκαν με πλοία του Πολεμικού Ναυτικού, στα Ψαρά, η καρδιά του Κωνσταντίνου Κανάρη από το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, η καρδιά του Ανδρέα Μιαούλη από την Ύδρα και τα οστά της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας από τις Σπέτσες.
Οι εκδηλώσεις «Μέγα το της Θαλάσσης Κράτος» θα ολοκληρωθούν τη Δευτέρα 11 Ιουνίου 2018 με την επιθεώρηση του Στόλου εν πλω, από την πρόεδρο της Δημοκρατίας, στο Σαρωνικό Κόλπο.
Οι Ψαριανοί υποδέχτηκαν στο λιμάνι τους την λήκυθο που περιέχει την καρδιά του ηρωικού πυρπολητή, ο οποίος επέστρεψε στη γενέτειρά του 194 χρόνια μετά το θάνατο. Η λήκυθος με την καρδιά του Κανάρη θα διαμείνει για λίγες ώρες μέχρι το βράδυ για να αναχωρήσει και πάλι με τη Φρεγάτα «ΨΑΡΑ» του Πολεμικού Ναυτικού για το Εθνικό και ιστορικό Μουσείο.
![psara3.jpg psara3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/psara3.jpg)
Μετά τον θάνατο του Κανάρη ο γιατρός Ιωάννης Ζωχιός αφαίρεσε την καρδιά του και την ταρίχευσε. Ο γλύπτης Θωμάς Θωμόπουλος φιλοτέχνησε τη λήκυθο και τη μαρμάρινη λάρνακα στην οποία τοποθετήθηκε –με κάθε επισημότητα τον Νοέμβριο 1929– στο Υπουργείο Ναυτικών.
Ο Ανδρέας Μιαούλης απεβίωσε στις 11 Ιουνίου του 1835. Η ταφή του έγινε στην είσοδο του λιμανιού του Πειραιά, δίπλα στον τάφο του Θεμιστοκλή. Η καρδιά του ταριχεύτηκε και μεταφέρθηκε στο Υπουργείο Ναυτικών. Σήμερα φυλάσσεται στο Ιστορικό Αρχείο-Μουσείο Ύδρας. Η πυραυλάκατος Μυκόνιος παρέλαβε από την Ύδρα την λήκυθο με την καρδιά του Ανδρέα Μιαούλη και από τις Σπέτσες το οστεοφυλάκιο της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.