- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Θεσσαλονίκη: Ροζ γυναίκα και κίτρινο φεγγάρι έβαλαν άγνωστοι στη θέση του «φεγγαριού» στη Νέα Παραλία
Τι μπορεί να σημαίνει η κίνηση των αγνώστων σύμφωνα με τον αρχιτέκτονα της Νέας Παραλίας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![topothetisan_ena_pseytiko_feggaraki_me_mia_gynaika_sti_n_paralia_foto_copy.jpg topothetisan_ena_pseytiko_feggaraki_me_mia_gynaika_sti_n_paralia_foto_copy.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/06/05/topothetisan_ena_pseytiko_feggaraki_me_mia_gynaika_sti_n_paralia_foto_copy.jpg)
Ένα φεγγαράκι φτιαγμένο από κόντρα πλακέ, πάνω στο οποίο κάθεται μια γυναίκα, ύψους περίπου 1,5 μέτρου, τοποθέτησαν τις τελευταίες ώρες άγνωστοι στο παραλιακό μέτωπο της Θεσσαλονίκης, στο ίδιο σημείο όπου βρισκόταν παλαιότερα το γλυπτό «Φεγγαράκι στην Ακτή», το οποίο είχε απομακρυνθεί λόγω βανδαλισμού.
![2224991.jpg 2224991.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2224991.jpg)
Για την τοποθέτηση αυτής της πρόχειρης, χρωματιστής, κατασκευής από αγνώστους, ενημερώθηκε άμεσα η αντιδημαρχία Τεχνικών Έργων του δήμου Θεσσαλονίκης και δόθηκε εντολή στη διεύθυνση κατασκευών να το αφαιρέσει και να το απομακρύνει.
«Δεν μπορεί ο καθένας να προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες και να τοποθετεί αυθαίρετα κατασκευές», δήλωσε ο αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Τεχνικών Έργων και Καθαριότητας του κεντρικού δήμου, Θανάσης Παππάς.
![2467922.jpg 2467922.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2467922.jpg)
Από την πλευρά του, ο αρχιτέκτονας της Νέας Παραλίας, Πρόδρομος Νικηφορίδης, υποστήριξε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ πως προφανώς με αυτή τους την κίνηση οι άγνωστοι θέλησαν να σχολιάσουν την απομάκρυνση του γλυπτού από την παραλία της πόλης.
Υπενθυμίζεται πως τον Φεβρουάριο του 2016 άγνωστοι κατέστρεψαν το γλυπτό "Φεγγαράκι στην Ακτή" του γλύπτη Παύλου Βασιλειάδη και στη συνέχεια το πέταξαν στη θάλασσα, με αποτέλεσμα να χρειαστεί η επέμβαση δυτών για την ανέλκυσή του.
Η διοίκηση του κεντρικού δήμου, προκειμένου να προστατευτεί το έργο από βανδαλισμούς, αποφάσισε να το τοποθετήσει εντός του θαλάσσιου μετώπου, στο σημείο που έκανε την αρχική του εμφάνιση το 1997, όταν η Θεσσαλονίκη ήταν Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης.
Ωστόσο, από το 2016 η τοποθέτηση του γλυπτού «σκόνταφτε» σε συνεχή εμπόδια λόγω της γραφειοκρατίας. Αυτό το διάστημα έχει ολοκληρωθεί η μελέτη εφαρμογής και η έναρξη των εργασιών για την τοποθέτηση του αναμένεται εντός του Ιουνίου.
Σημειώνεται πως στη θέση που βρισκόταν το «Φεγγαράκι στην Ακτή», μπροστά από το ξενοδοχείο «Μακεδονία Παλλάς» θα τοποθετηθεί γλυπτό του Κώστα Βαρώτσου, που θα συμβολίζει την αγάπη και τη φιλία.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.