- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
ΠΟΛΗχρωμη Θεσσαλονίκη - Το νέο υπερκομματικό μέτωπο της πόλης (εικόνες)
Από την ομάδα του «Thessaloniki Project» στις δημοτικές εκλογές του 2019
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![logo3.jpg logo3.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/06/01/logo3.jpg)
Η ομάδα Thessaloniki Project προχωρά στη συγκρότηση μιας δημοτικής κίνησης πέρα από κόμματα. Η δημοτική κίνηση ΠΟΛΗχρωμη Θεσσαλονίκη συγκροτείται από πολίτες που, εν όψει των δημοτικών εκλογών του 2019 επιθυμούν να καταθέσουν μια διακριτή πρόταση για το παρόν και το μέλλον της πόλης.
Το Thessaloniki Project προσπάθησε επίμονα όλη την προηγούμενη χρονιά, με σειρά ανοιχτών εκδηλώσεων, να κατανοήσει τη σύγχρονη ταυτότητα της πόλης και να σκιαγραφήσει τα κύρια χαρακτηριστικά της φυσιογνωμίας της.
«Κύριος στόχος της δημοτικής αυτής κίνησης είναι να κρατήσει ζωντανή, πλούσια και ανοιχτή τη συζήτηση για τη Θεσσαλονίκη, επιμένοντας αυτή να διατηρηθεί σε μια Ατζέντα Πόλης, που θα τη βοηθήσει να επινοήσει ξανά τον εαυτό της και να γίνει 'τόπος', ένας χώρος δηλαδή, μεστός νοήματος, που να εμπεριέχει και την πράξη», αναφέρει μεταξύ άλλων η ταυτότητα της εν λόγω κίνησης.
![logo4.jpg logo4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/logo4.jpg)
Παράλληλα, η ΠΟΛΗχρωμη Θεσσαλονίκη με επικεφαλής τον πρώην υπουργό Σπύρο Βούγια επιδιώκει να συγκροτήσει ένα υπερκομματικό Μέτωπο Πόλης, αναζητώντας τη συνεργασία όλων των ενεργών δυνάμεων της Θεσσαλονίκης που μοιράζονται την ίδια οπτική, ανεξαρτήτως κομματικών προτιμήσεων.
« Από την προσπάθεια αυτή, θα προκύψει ενδεχομένως και η καταλληλότερη υποψηφιότητα, το πρόσωπο δηλαδή, του υποψηφίου που θα διεκδικήσει τη θέση του Δημάρχου στις επερχόμενες εκλογές. Στη συνέχεια, θα αναζητηθούν οι πιο ικανοί και δημιουργικοί Θεσσαλονικείς, από όλες τις γειτονιές του Δήμου, τις κοινωνικές ομάδες και από ολόκληρο το φάσμα του δημοκρατικού πολιτικού τόξου, για να στελεχώσουν ένα ισχυρό υπερκομματικό ψηφοδέλτιο, τη Μικτή Θεσσαλονίκης», επισημαίνεται στο flyer της κίνησης.
![vougias.jpg vougias.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/vougias.jpg)
Τελικός στόχος της κίνησης ΠΟΛΗχρωμη Θεσσαλονίκη είναι να συμμετάσχει με αξιώσεις στη μάχη των δημοτικών εκλογών του Οκτωβρίου του 2019, φιλοδοξώντας να «επεκτείνει το πεδίο της πόλης» και να διευρύνει τους ορίζοντές της, να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση και την αυτογνωσία της και να βελτιώσει την ποιότητα της καθημερινής ζωής των κατοίκων της Θεσσαλονίκης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.