Επίθεση αναρχικών σε συμβολαιογραφείο στα Εξάρχεια
Έμεινε μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας - Ανακοινώθηκε σε ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![4371709.jpg 4371709.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/05/24/4371709.jpg)
Επίθεση σε βάρος συμβολαιογραφείου ανακοινώθηκε σε γνωστό ιστότοπο του αντιεξουσιαστικού χώρου. Στην ανάρτηση που υπογράφουν «αναρχικές/αναρχικοί» επισημαίνεται χαρακτηριστικά ότι το «βράδυ της Τρίτης 22 Μαΐου επιτεθήκαμε με βαριοπούλες στο γραφείο της συμβολαιογράφου Άννας Σίμου Κοσμάτου, που διενεργεί ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς, στην οδό Κωλέττη 11 στα Εξάρχεια».
Προειδοποιούν μάλιστα ότι «όσοι πλειστηριάζουν και συμμετέχουν με κάθε τρόπο στις κατασχέσεις των σπιτιών μας, πρέπει να γνωρίζουν ότι θα βρεθούν αντιμέτωποι με την οργή μας».
Αναλυτικά στην ανάρτησή τους επισημαίνουν:
«Η στέγαση αποτελεί κοινωνικό αγαθό
Δεν πρόκειται να αποδεχτούμε ως όρο ζωής ότι η πρόσβαση σε αγαθά, όπως το νερό, η ενέργεια, η μετακίνηση με τα ΜΜΜ, η στέγαση, θα εξαρτόνται από τις οικονομικές μας δυνατότητες, και από τους σχεδιασμούς και τις επιδιώξεις του κράτους και του κεφαλαίου. Τα κοινωνικά αγαθά καλύπτουν τις ανάγκες μας και δεν μπορούν να αποτελούν εμπόρευμα.
Μπορεί στα χρόνια της κρίσης οι από τα πάνω να αποφάσισαν και να βρήκαν την ευκαιρία να προωθήσουν ακόμα περισσότερο τη φτωχοποίησή μας και τον πλήρη έλεγχο μας, μέσω και της αρπαγής της πρώτης κατοικίας (για όσους-ες από εμάς έχουμε την “τύχη” να στεγαζόμαστε σε ιδιόκτητο σπίτι). Μπορεί οι τράπεζες, και σε συνεργασία πάντα με το κράτος, να θέλουν να αρπάξουν τα σπίτια των από τα κάτω, ώστε να αυξήσουν τα κεφάλαιά τους, και ταυτόχρονα να μας κάνουν πιο ευάλωτες/ους και πλήρως εξαρτημένες/ους στις ορέξεις των αφεντικών, καθώς δεν θα έχουμε (όσες και όσοι έχουμε) τίποτα άλλο πέρα από το μεροκάματό μας, και αν απολυθούμε δεν θα έχουμε χρήματα ούτε για το ενοίκιο του σπιτιού μας. Μπορεί να ευελπιστούν ότι τα σχέδιά τους για την εξαθλίωσή μας και την πλήρη υποταγή μας θα πραγματοποιηθούν.
ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ
Μέσα από αυτοοργανωμένες, αντιιεραρχικές, αδιαμεσολάβητες και μαχητικές διαδικασίες αγώνα θα αντισταθούμε και θα εμποδίσουμε στην πράξη κάθε προσπάθεια για την περαιτέρω υποτίμηση της ζωής μας. Δεν είμαστε διατεθειμένες/οι να κάνουμε θυσίες για το κράτος και τα αφεντικά. Όσοι πλειστηριάζουν και συμμετέχουν με κάθε τρόπο στις κατασχέσεις των σπιτιών μας, πρέπει να γνωρίζουν ότι θα βρεθούν αντιμέτωποι με την οργή μας. Μπορεί κάποιοι συμβολαιογράφοι να θεωρούν ότι η διενέργεια πλειστηριασμών αποτελεί μια ευκαιρία για κέρδος, να ξέρουν ότι το κόστος θα είναι μεγαλύτερο.
ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ- ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ- ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.