- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Κοντά στην ταυτοποίηση ενός δράστη της επίθεσης στον Γ. Μπουτάρη η ΕΛΑΣ
Ύστερα και από την αξιοποίηση των βίντεο που είδαν το φως της δημοσιότητας στο διαδίκτυο
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![boutaris5.jpg boutaris5.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/05/20/boutaris5.jpg)
Κοντά στην ταυτοποίηση ενός από τους δράστες της επίθεσης κατά του Γιάννη Μπουτάρη βρίσκεται η ΕΛΑΣ, ύστερα και από την αξιοποίηση των βίντεο που είδαν το φως της δημοσιότητας στο διαδίκτυο.
Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, πρόκειται για άτομο του ακροδεξιού χώρου.
Την ίδια στιγμή οι αστυνομικές αρχές της Θεσσαλονίκης προχωρούν στη σύνταξη δικογραφίας για το θλιβερό περιστατικό της επίθεσης στον Γιάννη Μπουτάρη προκειμένου να κινηθούν οι ανάλογες διαδικασίες.
Για την πορεία των ερευνών συνεχής είναι η ενημέρωση της πολιτικής ηγεσίας της αστυνομίας, ενώ συλλέγονται πληροφορίες και από συλλόγους των ποντιακών οργανώσεων που από την πρώτη στιγμή έχουν καταδικάσει την επίθεση
Ο Γιάννης Μπουτάρης πήρε στις 10.00 το πρωί της Κυριακής εξιτήριο από το Ιπποκράτειο όπου είχε νοσηλευθεί για προληπτικούς λόγους προκειμένου να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.
Μπουτάρης: Ηταν μια άθλια επίθεση
«Ήταν μια άθλια επίθεση, όμως είμαι καλά. Έχω άριστες σχέσεις με τους Πόντιους και δεν πιστεύω πως οι επιτιθέμενοι ήταν από τον ποντιακό χώρο. Τα υπόλοιπα θα τα πούμε τη Δευτέρα, στη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου», δήλωσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης, λίγες ώρες μετά την επίθεση που δέχτηκε στη διάρκεια των εκδηλώσεων για τη Γενοκτονία των Ποντίων.
Σε νεότερες δηλώσεις του (voria.gr) ο κ. Μπουτάρης περιέγραψε την επίθεηση που υπέστη: « Αυτό που έζησα ήταν εφιαλτικό. Ηταν κάμποσοι και με χτυπούσαν παντού, σε όλο μου το σώμα, με μπουνιές, κλωτσιές, όλα. Δεν νομίζω να ήταν Πόντιοι. Άλλωστε με τους Πόντιους έχω πάρα πολύ καλές σχέσεις. Έχω ορισμένες καθαρές καταστάσεις στο μυαλό μου για το πώς ξεκίνησε αυτή η ιστορία, αλλά δεν είμαι σε θέση και δεν θέλω να τις πω τώρα. Οσον αφορά στην πορεία της υγείας του ο κ. Μπουτάρης ανέφερε: Οι εξετάσεις είναι καλές. Καθαρά για προληπτικούς λόγους οι γιατροί ήθελαν να μείνω μέσα το βράδυ».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.