- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Ιατρικός Σύλλογος Ρόδου: Απάνθρωπος, αντιεπιστημονικός και ανεφάρμοστος ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού
«Για μια ακόμα φορά επιχειρούν να ξεγελάσουν τους ιατρούς...»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![thumb_640.jpg thumb_640.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/26/thumb_640.jpg)
Ανεφάρμοστο θεωρεί ο Ιατρικός Σύλλογος Ρόδου τον νέο θεσμό του οικογενειακού γιατρού, παρά το γεγονός ότι θεωρεί σωστό το θεσμό. Εκφράζει σοβαρές αντιρρήσεις όσον αφορά το πλαίσιο που χαρακτηρίζεται, όπως αναφέρει, «από μεγάλη προχειρότητα και εξευτελιστικές αντιμισθίες».
Σε συγκέντρωση μάλιστα που έγινε και στην οποία συμμετείχαν ιατροί ειδικοτήτων όπως Γενικής Ιατρικής, Παθολογίας και Παιδιατρικής, αποφασίστηκε, να μη συνάψουν οι γιατροί του νησιού σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ για τον οικογενειακό γιατρό.
«Για μια ακόμα φορά επιχειρούν να ξεγελάσουν τους ιατρούς ώστε να ενταχθούν στο νέο σύστημα υποσχόμενοι δήθεν αποκλειστικά προνόμια, ενώ στην ουσία, οδηγούν σε κρατικοποίηση τα ιδιωτικά ιατρεία. Είναι βέβαιο ότι το επόμενο διάστημα θα υπάρχουν πολύ σοβαρές δυσλειτουργίες στο σύστημα υγείας και για το λόγο αυτό προτρέπουμε τους συμπολίτες μας να οπλιστούν με περίσσια υπομονή λόγω των ισχυρών ανακατατάξεων που θα προκύψουν στην περίθαλψή τους», αναφέρει σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο Ιατρικός Σύλλογος Ρόδου που καταγγέλλει επίσης τις τακτικές αυτές χαρακτηρίζοντας απάνθρωπο και αντιεπιστημονικό το νέο σύστημα.
Ο Ιατρικός Σύλλογος Ρόδου επισημάνει επίσης «ότι τέτοιου είδους τυχοδιωκτικές πολιτικές θα επιδεινώσουν το επίπεδο των ιατρικών υπηρεσιών στον κάθε πολίτη της χώρας, με φυσικό επακόλουθο τη μείωση του προσδόκιμου επιβίωσης του πληθυσμού. Ο σχεδιασμός για το νησί της Ρόδου και τα γειτονικά νησιά είναι ελλιπής και δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές ανάγκες βάσει πληθυσμιακών δεδομένων, κάτι που καθιστά ανεφάρμοστο το νέο θεσμό στη πράξη».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.