- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![2333175.jpg 2333175.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/04/2333175.jpg)
Έφυγε σήμερα (4/12) από τη ζωή, σε ηλικία 67 ετών, ο Κώστας Μότσης. Υπήρξε ιδρυτής του πρώτου πανελληνίου αθλητικού ραδιοφωνικού σταθμού, της ΕΡΑ ΣΠΟΡ.
Ασχολήθηκε για περισσότερα από 30 χρόνια με το αθλητικό ρεπορτάζ, ενώ για χρόνια είχε διευθυντικό πόστο στο ραδιόφωνο που αγάπησε και αγαπήθηκε μέσα από την κυριακάτικη εκπομπή του «Μικρόφωνο στα γήπεδα».
Διετέλεσε επί πολλά χρόνια διευθυντής επικοινωνίας στην Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας αλλά και την Ελληνική Ομοσπονδία Πυγμαχίας, ενώ υπηρέτησε την αθλητική δημοσιογραφία κι από άλλα διευθυντικά πόστα.
Ανακοίνωση για το θάνατο του Κώστα Μότση, εξέδωσε η ΠΟΣΠΕΡΤ στην οποία αναφέρει μεταξύ άλλων τα εξής: «Χάσαμε σήμερα έναν ακόμα αγαπημένο συνάδελφο, φίλο, συναγωνιστή, αλληλέγγυο και επαγγελματία, τον Κώστα Μότση, που έφυγε ξαφνικά για τη γειτονιά των αγγέλων, μετά τη χθεσινή εκπομπή του στην αγαπημένη του ΕΡΤopen κατά τη διάρκεια της οποίας ήταν αρκετά ευδιάθετος. Νικητής στους αγώνες της αξιοπρέπειας, στους αγώνες της κοινωνίας, στον αγώνα της ΕΡΤ, που δώσαμε όλοι μαζί και συνεχίσαμε, για μια ΕΡΤ των προσδοκιών μας και της κοινωνίας. Ο Κώστας Μότσης ήταν ένας καλός άνθρωπος και οικογενειάρχης, ευσυνείδητος επαγγελματίας, με ικανότητες, γνώσεις και εμπειρία και για το λόγο αυτό ήταν αγαπητός από ακροατές και συναδέλφους. Πρόσφερε τις υπηρεσίες του για πολλά χρόνια στην ΕΡΤ και στην ΕΡΤopen μέχρι χθες. Υπήρξε εμπνευστής, ιδρυτής και πρωτοπόρος της ΕΡΑ ΣΠΟΡ, με υπευθυνότητα και συνέπεια απ’ όποια θέση κι αν την υπηρετούσε. Εκφράζουμε τη βαθιά μας θλίψη και τα θερμά συλλυπητήρια μας στην οικογένειά του. Αθάνατος Κώστα Μότση. Το κενό δυσαναπλήρωτο».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Από τη στιγμή που λέμε μεταπολίτευση λέμε Δημοκρατία» τόνισε η ιστορικός
Αναμένονται και τοπικές χαλαζοπτώσεις
Ο 32χρονος συνελήφθη μετά από καταγγελία
Ταυτοποιήθηκαν οι δράστες
Αναλυτικά τα στοιχεία των επιχειρήσεων που «πιάστηκαν» στους ελέγχους
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
6 χρόνια από τη φονική πυρκαγιά της 23ης Ιουλίου
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.