Κραυγή απόγνωσης του δημάρχου Λέσβου: Ασφυκτική η κατάσταση με τους μετανάστες
«Επιτακτική η ανάγκη αποσυμφόρησης όλων των κέντρων του νησιού» επισημαίνει σε επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
Προειδοποιήσεις για την κατάσταση που επικρατεί στα νησιά του Βόρειου Αιγαίου λόγω της σταθερής αύξησης των προσφυγικών ροών και του υπερπληθυσμού στα Κέντρα Υποδοχής απευθύνει ο δήμαρχος Λέσβου.
Σε επιστολή του προς τον πρόεδρο της Βουλής, ο Σπύρος Γαληνός γράφει: «Η σταθερή αύξηση των προσφυγικών ροών έχει δημιουργήσει μια ασφυκτική κατάσταση τόσο εντός των Κέντρων Υποδοχής και Φιλοξενίας όσο και στις γύρω από αυτά περιοχές. Έχω προειδοποιήσει επανειλημμένα ότι υπάρχει επιτακτική ανάγκη αποσυμφόρησης όλων των κέντρων, σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύουμε να ζήσουμε ξανά την κρίση των καλοκαιρινών μηνών του 2015».
ΝΕΚΡΟ ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ολόκληρη η επιστολή:
Αξιότιμε κ. πρόεδρε,
Η σταθερή αύξηση των προσφυγικών ροών στα νησιά του Βόρειου Αιγαίου έχει δημιουργήσει μια ασφυκτική κατάσταση τόσο εντός των Κέντρων Υποδοχής και Φιλοξενίας όσο και στις γύρω από αυτά περιοχές. Έχω προειδοποιήσει επανειλημμένα ότι υπάρχει επιτακτική ανάγκη αποσυμφόρησης όλων των κέντρων, σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύουμε να ζήσουμε ξανά την κρίση των καλοκαιρινών μηνών του 2015.
Η αρμόδια Κοινοβουλευτική Επιτροπή στην οποία συζητείται η διαχείριση των προσφυγικών ροών δεν έχει καλέσει ποτέ κανένα δήμαρχο να ενημερώσει για την κατάσταση που επικρατεί στα νησιά ή να καταθέσει συγκεκριμένες προτάσεις διαχείρισης. Θεωρώ πως οι δήμαρχοι των νησιών γνωρίζουν καλύτερα και ζουν από κοντά τη διαχείριση του συγκεκριμένου ζητήματος. Συνεπώς, μπορούν να μεταφέρουν στην αρμόδια Επιτροπή την ακριβή εικόνα αλλά και συγκεκριμένες προτάσεις λαμβάνοντας υπ' όψιν τις τοπικές ιδιαιτερότητες του κάθε νησιού.
Η κατάσταση σε ότι αφορά την διαχείριση των προσφυγικών ροών απαιτεί μια βιώσιμη λύση με σεβασμό στις τοπικές κοινωνίες που έχουν σηκώσει και συνεχίζουν να σηκώνουν ένα δυσανάλογο βάρος. Αναπόσπαστο μέρος της λύσης είναι οι δήμαρχοι και η Τοπική Αυτοδιοίκηση, που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή από την αρχή της κρίσης. Θεωρούμε λοιπόν αναγκαία και για τον λόγο αυτό ζητάμε την παρουσία των δημάρχων Λέσβου, Χίου, Σάμου, Κω και Λέρου σε τακτική ή ειδική συνεδρίαση της αρμόδιας κοινοβουλευτικής επιτροπής για το προσφυγικό - μεταναστευτικό. Στη συνεδρίαση αυτή ο κάθε δήμαρχος θα έχει την ευκαιρία να ενημερώσει αλλά και να καταθέσει προτάσεις, συνεισφέροντας έτσι τα μέγιστα στο έργο της επιτροπής. Σε διαφορετική περίπτωση, αποκλείοντας τις φωνές των δημάρχων, είναι σίγουρο ότι η επιτροπή δεν θα μπορέσει να καταλήξει σε ασφαλή συμπεράσματα και με τη σειρά της να ενημερώσει την ολομέλεια.
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση συνεχίζει να διαχειρίζεται μια καθόλα δύσκολη κρίση, η οποία απαιτεί συνεργασία σε όλα τα επίπεδα. Κλειδί για μια επιτυχημένη διαχείριση αλλά και την αποφυγή επικίνδυνης κλιμάκωσης της κατάστασης είναι οι δήμαρχοι των νησιών. Ευελπιστώ στην ικανοποίηση του αιτήματος και παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση σχετικά με το θέμα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Η πρώην παίκτρια του MasterChef έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 39 ετών
Οι προσπάθειες για να τους προσφέρουν νερό
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.