- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Αλόννησος: Βραβεύτηκε από τους Σκανδιναβούς τουρίστες για το περιβάλλον της
Στο πλαίσιο εκδήλωσης του «Apollo Travel Group», που πραγματοποιήθηκε στη Σκιάθο
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![362615-750437.jpg 362615-750437.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/07/07/362615-750437_0.jpg)
Στο πλαίσιο εκδήλωσης του «Apollo Travel Group», που πραγματοποιήθηκε στη Σκιάθο την Κυριακή 2 Ιουλίου, παρουσία υψηλόβαθμων στελεχών του κορυφαίου Tour Operator της Σκανδιναβίας, ο Δήμος Αλοννήσου απέσπασε την κορυφαία διάκριση για την περιβαλλοντική ευαισθησία Ελληνικού προορισμού.
Η επιλογή της Αλοννήσου προέκυψε έπειτα από μεγάλη έρευνα και ψηφοφορία του ταξιδιωτικού κοινού που διενήργησε ο έγκριτος Τουριστικός όμιλος, σχετικά με τα δημογραφικά χαρακτηριστικά, τις ταξιδιωτικές προτιμήσεις και τα ποιοτικά ενδιαφέροντα των Τουριστών από τις Σκανδιναβικές χώρες.
«Ένα βραβείο που προέρχεται κατευθείαν από τις προτιμήσεις και τις καρδιές των ταξιδιωτών αποτελεί τη σημαντικότερη δικαίωση, των φορέων, των κατοίκων και του Δήμου του νησιού, επισημαίνει ο δήμαρχος Αλοννήσου, κ Πέτρος Βαφίνης που παρέλαβε το βραβείο εκ μέρους του Δήμου, ευχαριστώντας θερμά τους δημότες, τους φορείς και τους τοπικούς παράγοντες για τη συνεισφορά τους στην δρομολόγηση πρωτοβουλιών όπως.
Η προσπάθεια κατάργησης της πλαστικής σακούλας, η οργανωμένη συλλογή και ανακύκλωση 2.000 ελαστικών που ολοκληρώθηκε πρόσφατα, η διαρκής και συλλογική προσπάθεια ανακύκλωσης γενικότερα, καθώς και η προστασία του Εθνικού Θαλάσσιου Πάρκου Αλοννήσου, του μεγαλύτερου φυσικού Θαλάσσιου Πάρκου της Μεσογείου, φέρνει το νησί μπροστά στα θέματα περιβαλλοντικής ευαισθησίας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.