![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![361498-748416.jpg 361498-748416.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/30/361498-748416_0.jpg)
Σχέδιο ενεργειών εκτάκτων αναγκών θέτει σε εφαρμογή ο δήμος Αθηναίων, ενόψει των ιδιαιτέρως υψηλών θερμοκρασιών που θα επικρατήσουν στην πρωτεύουσα τα επόμενα 24ωρα.
Το σχέδιο περιλαμβάνει την προστασία ευάλωτων ομάδων του πληθυσμού, της αστικής πανίδας και του πρασίνου, καθώς αναμένεται να επικρατήσουν συνθήκες ευνοϊκές για την εκδήλωση πυρκαγιών.
Ειδικότερα και οι εννέα Λέσχες Φιλίας (Αγίου Παύλου, Κουκακίου, Νέου Κόσμου, Παγκρατίου, 'Ανω Πετραλώνων, Κολοκυνθούς, Αγίου Ελευθερίου, Αγίου Μελετίου και Αμπελοκήπων), που είναι κλιματιζόμενες, θα εξακολουθήσουν να είναι ανοιχτές από τις 8 το πρωί έως τις 8 το βράδυ και το Σαββατοκύριακο από τις 10 το πρωί έως τις 8 το βράδυ.
Οι πολίτες για οποιαδήποτε πληροφορία μπορούν να απευθύνονται όλο το 24ωρο στον τετραψήφιο τηλεφωνικό αριθμό του δήμου Αθηναίων 1595, ενώ όχημα της Δημοτικής Αστυνομίας θα βρίσκεται σε ετοιμότητα για τη μεταφορά σε κλιματιζόμενο χώρο ατόμων που το έχουν ανάγκη.
Στον τομέα της πυρασφάλειας θα φυλάσσονται όλο το 24ωρο οι λόφοι Λυκαβηττού, Στρέφη και Λαμπράκη στον Νέο Κόσμο, καθώς και το 'Αλσος Παγκρατίου, ενώ θα υπάρχουν και υδροφόρες.
Ο δήμος Πειραιά εν όψει των επικείμενων υψηλών θερμοκρασιών, θα διαθέσει για το κοινό τις εξής κλιματιζόμενες αίθουσες:
- Το Β1 Κέντρο Αγάπης και Αλληλεγγύης (Βασ. Γεωργίου Β’ 10 & Βούλγαρη 155) θα λειτουργεί από αύριο Τετάρτη 28 Ιουνίου έως και την Κυριακή 2 Ιουλίου, από τις 8 το πρωί έως τις 10 το βράδυ. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210 4134052 & 210 4134130.
- Η δομή φιλοξενίας αστέγων «Υπνωτήριο Πειραιάς Λιμάνι Αλληλεγγύης» (1ος όροφος Πύργου Πειραιά, Ακτή Ποσειδώνος 2-4) θα λειτουργεί από αύριο Τετάρτη 28 Ιουνίου έως και τη Δευτέρα 3 Ιουλίου σε 24ωρη βάση. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 216 8003076 & 216 8003077.
Ο δήμος Θεσσαλονίκης έχει μεριμνήσει για τη λειτουργία κλιματιζόμενων χώρων στο 4ο παράρτημα του Κ.Α.Π.Η (Γρ. Λαμπράκη 42, ισόγειο τηλ. 2310 245242) και στο 6ο παράρτημα του Κ.Α.Π.Η. (Στεφάνου Νούκα 10, Χαριλάου, ισόγειο, τηλ. 2310314424 και 2310 313887).
Οι χώροι θα είναι προσβάσιμοι και διαθέσιμοι έως και το Σάββατο 1 Ιουλίου 2017 από τις 8.00 έως τις 20.00.
Τα παραρτήματα θα λειτουργήσουν παράλληλα με τις ήδη υφιστάμενες δομές που παρέχουν τις υπηρεσίες τους καθ’ όλη την διάρκεια του έτους οι οποίες είναι:
- Υπνωτήριο Αστέγων του δήμου Θεσσαλονίκης που λειτουργεί σε συνεργασία με τη ΜΚΟ ΑΡΣΙΣ (Ανδρέου Γεωργίου 13 τηλ. 2310528811) από τις 17.00 έως την επομένη ημέρα στις 9.00
- Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας του δήμου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τη ΜΚΟ PRAKSIS (Μοναστηρίου 62 τηλ. 2310527938) από τις 9.00 έως τις 20.00.
Σημειώνεται ότι την Κυριακή 2 Ιουλίου 2017 θα παραμείνουν ανοιχτές μόνο οι παραπάνω δομές με το συγκεκριμένο ωράριο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.