Με ξύλινη ράβδο και καλώδιο χτύπησαν δύο τρανς πρόσφυγες στη Λέρο
Το Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών καταγγέλλει την αδιαφορία της τοπικής αστυνομίας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![352932-731999.jpg 352932-731999.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/05/05/352932-731999.jpg)
Ρατσιστική τρανσφοβική επίθεση δέχθηκαν δύο τρανς πρόσφυγες στη Λέρο, όπως αναφέρει, σε ανακοίνωσή του, το Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών (ΣΥΔ). Η μία πρόσφυγας, που χτυπήθηκε, νοσηλεύεται ακόμη στο νοσοκομείο της Λέρου, όπως μεταδίδει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων.
Σύμφωνα με όσα έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής:
Την Τετάρτη, 3 Μαΐου, περίπου στις 17:30, δύο τρανς γυναίκες που διαμένουν στο νησί της Λέρου σε δομή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ, καθώς πήγαιναν προς την κατοικία τους δέχτηκαν επίθεση από άτομα τα οποία επέβαιναν σε μηχανάκι.
Οι γυναίκες δεν μπόρεσαν να αντιληφθούν τίποτα περισσότερο, διότι οι δράστες τις αιφνιδίασαν από πίσω. Από την επίθεση χτυπήθηκε η μία, μάλλον με ξύλινη ράβδο ή καλώδιο, και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Λέρου, προκειμένου να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
Το ΣΥΔ συμπληρώνει, πως, σύμφωνα με πληροφορίες, στο νησί υπάρχει ομάδα περίπου είκοσι ατόμων, που δρουν με βάση ρατσιστικά κίνητρα και η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη. Οι εκφοβισμοί και οι επιθέσεις από μηχανοκίνητες ομάδες κατά προσφύγων, που προσπαθούν να ξαφνιάσουν τα θύματα, να τα χλευάσουν και να τα χτυπήσουν, είτε με χρήση ξύλινων ράβδων, είτε με κλωτσιές, ολοένα και αυξάνονται, ενώ «η τοπική αστυνομική Αρχή, δεν κάνει τίποτε γι' αυτό».
Το Σωματείο επισημαίνει ότι αυτή η επίθεση στη Λέρο είναι η τρίτη από μία σειρά επιθέσεων κατά προσφύγων, όπου στην τελευταία θύματα ήταν τέσσερις πρόσφυγες, που κτυπήθηκαν από αγνώστους με ρόπαλα και άλλα αντικείμενα.
Τέλος, καλεί την ελληνική Πολιτεία, καθώς και την Ύπατη Αρμοστεία, να πράξουν ό,τι είναι απαραίτητο, τηρώντας το κράτος δικαίου, προκειμένου να προστατεύσουν όλους τους πρόσφυγες.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.