Δώρα ζωής από 65χρονη σε τρεις συνανθρώπους
Η οικογένεια της άτυχης γυναίκας έλαβε την απόφαση να προσφέρει τα όργανά της για μεταμόσχευση
Μια 65χρονη γυναίκα από το Δήμο Σερβίων Βελβεντού, που κατέληξε μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο στην ΜΕΘ του Μποδοσάκειου νοσοκομείου Πτολεμαΐδας, χάρισε ζωή με το θάνατό της σε τρεις συνανθρώπους μας.
Η οικογένεια της άτυχης γυναίκας, με τη στήριξη των ιατρών της ΜΕΘ, έλαβε την απόφαση να προσφέρει τα όργανα της σε ασθενείς που έχρηζαν μεταμόσχευσης. Αμέσως ενημερώθηκε ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων, όπως μεταδίδει το ΑΜΕ-ΜΠΕ, που ανέλαβε όλες τις διαδικασίες συντονισμού της επιχείρησης λήψης των οργάνων και ανεύρεσης των κατάλληλων ληπτών, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Στο Μποδοσάκειο νοσοκομείο Πτολεμαΐδας έφθασε μέρος της μεταμοσχευτικής ομάδας του Ιπποκράτειου νοσοκομείου Θεσσαλονίκης με επικεφαλής τον Δημήτρη Φίλη, ενώ στην όλη επιχείρηση, που ξεκίνησε στις 23.00 και ολοκληρώθηκε στις 06.00, συμμετείχαν η αναισθησιολόγος Αιμιλία Τσαμήτρου και ο διευθυντής της Χειρουργικής κλινικής του Μποδοσάκειου νοσοκομείου Ιορδάνης Ανδρεάδης.
Σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων το ήπαρ και οι δύο νεφροί, θα μεταμοσχευθούν, μετά τις απαραίτητες εξετάσεις που θα γίνουν, σε ασθενείς που βρίσκονται στη λίστα αναμονής και νοσηλεύονται στο «Ιπποκράτειο» νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, στο «Λαϊκό» και τον «Ευαγγελισμό» της Αθήνας.
Εξαιτίας πολύ κακών καιρικών συνθηκών, δεν μπόρεσε να φτάσει στο νοσοκομείο η ομάδα των οφθαλμιάτρων για να πραγματοποιήσουν τη λήψη του κερατοειδούς χιτώνα.
Η ιατρός αναισθησιολόγος της ΜΕΘ του Μποδοσάκειου νοσοκομείου Πτολεμαΐδας Αιμιλία Τσαμήτρου που χειρίστηκε το θέμα της ενημέρωσης των συγγενών για την λήψη των οργάνων της 65χρονης, και ο διευθυντής της Χειρουργικής κλινικής Ιορδάνης Ανδρεάδης ευχαρίστησαν την οικογένεια και τους συγγενείς της άτυχης γυναίκας για τη μεγαλοψυχία που επέδειξαν και ευχήθηκαν «η πράξη ανθρωπιάς στην οποία προέβησαν να βρει κι άλλους μιμητές στην ελληνική κοινωνία».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.