Μάθετε τα πάντα για το πρόγραμμα «Ανοιχτά Σχολεία»
Εξωσχολικές δραστηριότητες μέσα στα σχολικά ιδρύματα…
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![332915-690133.jpg 332915-690133.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/12/06/332915-690133.jpg)
Το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων έχει πλέον νέα ιστοσελίδα, το www.athensopenschools.gr, μέσω της οποίας οι ενδιαφερόμενοι έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τα προγράμματα που λειτουργούν δωρεάν σε 25 σχολεία της Αθήνας, από το μεσημέρι έως το βράδυ. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επιλέγουν τη γειτονιά, το πλησιέστερο Ανοιχτό Σχολείο, την κατηγορία δράσης που τους ενδιαφέρει, ανάλογα με την ηλιακή ομάδα που ανήκουν.
Εργαστήρια φωτογραφίας, μαγειρικής, χορού, δημιουργία και συντήρηση αστικού λαχανόκηπου, σεμινάρια κοινωνικής επιχειρηματικότητας, θέατρο, εργαστήρια ρομποτικής, μαθήματα πρώτων βοηθειών, μουσικοκινητικές δράσεις για γονείς και παιδιά, κατασκευή ρούχου από επανάχρηση υλικών, δημιουργία κρουστών από ανακυκλώσιμα υλικά, και πολλά άλλα, περιμένουν όλους τους κατοίκους της Αθήνας, να δηλώσουν τη συμμετοχή τους.
«Το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία είναι μια πρωτοβουλία του δήμου Αθηναίων, με αποκλειστικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Αξιοποιούμε τις εγκαταστάσεις 25 σχολικών κτιρίων, στις επτά δημοτικές κοινότητες της Αθήνας, πραγματοποιώντας ψυχαγωγικές, αθλητικές, πολιτιστικές και εκπαιδευτικές δράσεις για όλες τις ηλικίες. Η προσφορά δωρεάν δράσεων και το άνοιγμα των προαυλίων, μετατρέπουν τα σχολικά κτίρια σε ζωντανά κύτταρα της γειτονιάς» επισημαίνει ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.
Οι δράσεις πραγματοποιούνται καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας και τα Σαββατοκύριακα, μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου.
Προκειμένου να εγγραφούν, οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να επισκεφθούν τη νέα ιστοσελίδα του προγράμματος και να κάνουν κράτηση θέσης στο ανάλογο πεδίο. Εναλλακτικά, η δήλωση συμμετοχής μπορεί να γίνει με αποστολή e-mail στο booking@athensopenschools.gr ή καλώντας στο 2105277089 και αναφέροντας:
- Ονοματεπώνυμο
- Όνομα δράσης
- Ανοιχτό Σχολείο
- Στοιχεία Επικοινωνίας.
Όπως σημειώνει η αντιδήμαρχος του δήμου Αθηναίων για το Παιδί, κυρία Μαρία Ηλιοπούλου, παράλληλα, «στη νέα ιστοσελίδα, φορείς, φυσικά ή νομικά πρόσωπα, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν τις δικές τους προτάσεις για νέες δράσεις και να ενημερώνονται για την πορεία αξιολόγησής τους».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.