- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Φοιτητές σήκωσαν την ελληνική σημαία στο Λούβρο και στο Βρετανικό Μουσείο (εικόνες)
Τα δύο Ελληνόπουλα εξηγούν γιατί έκαναν αυτή την κίνηση
Ένας 20χρονος φοιτητής που σπουδάζει στην Αθήνα και μία συνομήλική του που σπουδάζει στην Ελβετία σήκωσαν την ελληνική σημαία στο Μουσείο του Λούβρου στο Παρίσι και στο Βρετανικό Μουσείο στο Λονδίνο. Ειδικότερα, στο Λούβρο σήκωσαν τη σημαία και φωτογραφήθηκαν μπροστά στη Νίκη της Σαμοθράκης και στο Λονδίνο μπροστά στα Μάρμαρα του Παρθενώνα.
Οι δύο φοιτητές εξήγησαν στο site ilialive.gr το λόγο της διαμαρτυρίας τους. «Ο λόγος που οδηγηθήκαμε σε αυτή την πράξη, είναι επειδή ως νέοι βλέποντας την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας με την αδιαφορία της πολιτείας σε τέτοια θέματα, νιώσαμε πως εμείς οι ίδιοι πρέπει να έχουμε ενεργό δράση έστω και με αυτόν τον τρόπο. Ελπίζουμε το παράδειγμά μας να ευαισθητοποιήσει και άλλους νέους για την διεκδίκηση της εθνικής πολιτιστικής μας κληρονομιάς, μέρος της οποίας βρίσκεται διάσπαρτο μακριά από την χώρα μας... Είναι χρέος όλων των Ελλήνων και ειδικότερα των νέων γενεών».
Τα δύο παιδιά κατάγονται από το Βαρθολομιό του νόμου Ηλείας. Ταξίδεψαν στο Λονδίνο και το Παρίσι αποφασισμένοι να φέρουν σε πέρας τη διαμαρτυρία τους. Δηλώνουν υπερήφανοι για την πράξη τους: «Nτροπή για την πορεία που ακολούθησε ένα τόσο μεγάλο έθνος όπως αυτό των Ελλήνων... Πιστεύουμε στν ρήση που λέει ο Μαχάτμα Γκάντι... Γίνε η αλλαγή που θες να έρθει στον κόσμο».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.