- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Ρε, μπας και γέρασα απότομα;
Όταν ένα 8χρονο κι ένα 11χρονο χορεύουν τον χορό της κοιλιάς, μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο;
![102206-718213.jpg 102206-718213.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/102206-718213.jpg)
![327748-677570.jpg 327748-677570.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/10/18/327748-677570.jpg)
Ήταν μία από τις πλέον αμήχανες στιγμές της ζωής μου. Ήμασταν καλεσμένοι οικογενειακώς σε βαφτίσια του παιδιού αγαπημένου μας φίλου και στο μεσημεριανό φαγητό που ακολούθησε έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Αφού τέλειωσαν τα παιδικά τραγουδάκια για την είσοδο του μωρού στον χώρο της δεξίωσης (!), περάσαμε σε πιο ενήλικα τραγούδια, π.χ. «I will survive» προκειμένου να εξακολουθήσουν τα παιδάκια να χορεύουν στην πίστα.
Τότε έγινε το γκελ. Ο dj παρακάλεσε τα παιδάκια να κάτσουν στα τραπέζια με τους γονείς τους, ώστε να παρακολουθήσουν το κλου της διοργάνωσης. Χαμήλωσαν τα φώτα και βγήκαν υπό τους ήχους οριεντάλ μουσικής 2 κοριτσάκια ηλικίας περίπου 11 και 8 χρονών να χορέψουν χορό της κοιλιάς. Ξυπόλητα, με (ψεύτικα) φλουριά να χτυπάνε στη μέση τους και με λάγνο ύφος. Το περίεργο είναι ότι ελάχιστοι συνδαιτυμόνες είχαν αποσβολωμένο ύφος, όπως εγώ. Οι περισσότεροι χειροκροτούσαν και μειδιούσαν ενθαρρυντικά. Γύρισα να δω τους (προφανώς) υπερήφανους γονείς των κοριτσιών. Όχι απλώς υπερήφανοι! Η στοργική μάνα ήλεγχε σχολαστικά αν τα βήματα και οι δονήσεις της κοιλιάς ανταποκρίνονταν στα standards που η ίδια η mother είχε θέσει. Όταν επείσθη, έκατσε ανακουφισμένη στην καρέκλα της. Ο πατέρας μάλλον δεν έδειχνε να αντιλαμβάνεται τι ακριβώς συνέβαινε. Το κοινό ξέσπασε σε ενθουσιώδη χειροκροτήματα μόλις τέλειωσε το πεντάλεπτο show.
Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κορίτσι, το εντεκάχρονο, έδειχνε μία κάποια αμηχανία και υπόρρητη συστολή. Το μικρό όμως, πιθανώς μη αντιλαμβανόμενο πλήρως, τα έδινε όλα. Τα αγοράκια του δημοτικού ήταν τα μόνα που κοιτούσαν τις πρωταγωνίστριες με πιο ηλίθιο βλέμμα από το δικό μου. Το φιλοθεάμον κοινό, όμως, το ευχαριστήθηκε τόσο ώστε το οκτάχρονο επανέλαβε μετά από καμιά ώρα το ρεσιτάλ του, μόνο του αυτή τη φορά. Πάλι υπό την εξεταστική ματιά της mother και τα χειροκροτήματα του κοινού.
Ο Μάνος Χατζιδάκις έλεγε ότι «δύο είναι οι υπέρτατοι εχθροί του πολιτισμού. Ο ελιτισμός και ο λαϊκισμός». Ελπίζω να μην έγινα ελιτιστής, πάντως αυτό που βίωσα προχθές θα κάνω χρόνια να το ξεχάσω. Όταν ένα 8χρονο κι ένα 11χρονο χορεύουν τον χορό της κοιλιάς, μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο;
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.